Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ρούντιγκερ θα κινηθεί νομικά επειδή τον συνέδεσαν με τους… ISIS!
Λίβερπουλ: Νέος τραυματισμός και «πονοκέφαλος» για τον Κλοπ!
Τσέλσι: Ο Στέρλινγκ δεν έχει κερδίσει το κοινό αλλά έχει μαζί του τους συμπαίκτες του!
Νεϊμάρ: Τραυματίας στο ποδόσφαιρο αλλά… βασικός στα πάρτι! (pics)
Η Σίτι μπορεί να ξοδεύει ΜΙΣΟ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ λίρες ετησίως χωρίς να της λέει κανείς τίποτα!
Αφήνει τα πολλά πολλά ο προπονητής της Νότιγχαμ: «Ας δούμε την πραγματικότητα» (vid)
Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν αγγίζει τον τίτλο μετά από χορηγία του Χαντέρτσκι (vid)

H Μπάγερν Μονάχου βρίσκεται μία ανάσα από το 20ο της Κύπελλο μετά το λάθος του κίπερ της Λεβερκούζεν που χάρισε την ευκαιρία στον Λέβα να κάνει το 3-0.

Στο πλαίσιο του τελικού του Κυπέλλου Γερμανίας, η Μπάγερν Μονάχου αντιμετώπισε τη Μπάγερ Λεβερκούζεν στο Ολυμπιακό στάδιο του Βερολίνου.

Μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα, η Μπάγερν άρχισε να προειδοποιεί την αντίπαλό της. Ωστόσο, 2 φορές ο Βέντελ έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά με τις επεμβάσεις του.

Οι αυτοματισμοί των “βαυαρών” άρχισαν να βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και από ένα τέτοιο κέρδισε φάουλ η ομάδα του Φλικ. Έτσι, οι “βαυαροί” άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ μόλις στο 16ο λεπτό. Το γκολ σημείωσε ο Αλάμπα με άπιαστο χτύπημα.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας επιχειρούσαν και με μεγάλες μπαλιές από την άμυνα να απειλήσουν. Κάπως έτσι, ξεκίνησε η ευκαιρία του Μίλερ, με τον Γκνάμπρι να τον τροφοδοτεί αλλά τον Χραντέτσκι να αρνείται το γκολ.

Η πίεση των μέσων της Μπάγερν Μονάχου ψηλά στο γήπεδο απέδωσε καρπούς στο 25ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά το κλέψιμο του Κίμιχ, ο Γερμανός πάσαρε στο χώρο για τον Γκνάμπρι, ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν έψαχνε να επανέλθει στο σκορ αξιοποιώντας τους γρήγορους εξτρέμ της. Από τη μία πλευρά, ο Ντιαμπί τα έβρισκε σκούρα απέναντι στον Ντέιβις. Από την άλλη, ο Μπέιλι ήταν πιο απειλητικός με τις κούρσες του κερδίζοντας κάποιες άτυπες μάχες.  Ωστόσο, μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου, οι “ασπιρίνες” δε μπόρεσαν να απειλήσουν.

Στην επανάληψη, η Μπάγερν προειδοποίησε με τον Λεβαντόφσκι αλλά του σουτ του Πολωνού κατέληξε απογοητευτικά άουτ. Οι “ασπιρίνες” άγγιξαν το 2-1 όταν ο Ντιάμπι ξεπέρασε στο σπριντ τον Ντέιβις αλλά ο Βόλαντ δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το γύρισμά του.

Η Λεβρκούζεν δε σκόραρε και τιμωρήθηκε στο 59ο λεπτό. Το 3-0 αποτέλεσε ευγενική χορηγία του Χαντέρτσκι, Ο Κίπερ της Μπάγερ δε μπόρεσε να συγκρατήσει το δυνατό σουτ του Λέβα φέροντας τεράστια ευθύνη.