Ο Αντσελότι μίλησε: «Αυτοί οι δύο αξίζουν τη Χρυσή Μπάλα»
Ηγετής Φούντας με γκολ και ασίστ στη νίκη της Τράμπζονσπορ στο Κύπελλο! (vid)
Τσάβι με στροφή 180 μοιρών: «Το πρότζεκτ αυτό δεν έχει τελειώσει»
Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άρσεναλ

Συνεχίζει να δαγκώνει η Άρσεναλ, άλωσε και το Μολινό!

Ανεβασμένη η Άρσεναλ, επικράτησε εκτός έδρας και της Γουλβς. Σοβαροί και προσηλωμένοι οι παίκτες του Μίκελ Αρτέτα κυριάρχησαν στη δύσκολη έδρα των λύκων.

Μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Άρσεναλ κόντρα στη Γουλβς. Οι “κανονιέρηδες” έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο κόντρα σε μία από τις καλύτερες ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ, επικρατώντας με 2-0.

Αυτό μάλιστα ήταν και το πρώτο διπλό της ομάδας κόντρα σε ομάδα από την πρώτη εξάδα μετά από πέντε χρόνια.

Ισορροπημένο το πρώτο μέρος, τη διαφορά ο Σάκα

Ορεξάτες μπήκαν οι δύο ομάδες, με το ματς να αποκτάει σύντομα καλό ρυθμό. Οι παίκτες ήταν δραστήριοι με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πάντως πιο απειλητικοί. Χωρίς πάντως τη σπουδαία ευκαιρία, αλλά με τον Ενκετιά να απειλεί στο ημίωρο. Από πλάγια θέση, δοκίμασε με τη μία να τελειώσει τη φάση, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο και το δοκάρι του είπαν όχι.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το πρώτο ημίχρονο θα έμενε χωρίς σκορ, ο Σάκα έδωσε προβάδισμα στους Λονδρέζους. Ο Τίρνεϊ έκανε το γύρισμα προς την περιοχή, η μπάλα κόντραρε κι έφθασε στο νεαρό Άγγλο. Με όμορφο βολέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα, δικαιώνοντας και τη διοίκηση που μόλις πριν λίγες μέρες του ανανέωσε το συμβόλαιο. Άρσεναλ

Πίεσε η Γουλβς, αλλά ξεφούσκωσε

Στο δεύτερο μέρος οι λύκοι μπήκαν αποφασισμένοι για να γυρίσουν το ματς. Κυνήγησαν επίμονα την ισοφάριση και ήρθαν πολύ κοντά όταν ο Αντάμα Τραορέ πάτησε περιοχή, αλλά το σκάψιμο που επιχείρησε κατέληξε πάνω από το τέρμα του Μαρτίνες. Μετά από αυτή την ευκαιρία οι “κανονιέρηδες” ξύπνησαν και ισορρόπησαν το ματς.

Μετά από τα πρώτα 20 δύσκολα λεπτά, οι παίκτες της Άρσεναλ ανέβασαν στροφές και σε συνδυασμό με τις αλλαγές του Αρτέτα κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο. Ο Ισπανός τεχνικός πέρασε αρχικά τον Γουίλοκ για να δώσει ανάσες στους Τζάκα και Θεμπάγιος, οι οποίοι είχαν δώσει πολλές μάχες.

Ο νεαρός μέσος μάλιστα ήταν αυτός που έδωσε και την ασίστ στον Λακαζέτ. Ο Γάλλος είχε περάσει κι εκείνος μόλις λίγα λεπτά πριν στο ματς και δέχθηκε την πάσα του Γουίλοκ μέσα στην περιοχή. Γύρισε το κορμί του και με ψύχραιμο τελείωμα έγραψε το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Με το τρίποντο αυτό η Άρσεναλ ανέβηκε στην 7η θέση και τους 49, μόλις στο -3 από την 6η Γουλβς.