Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Λίβερπουλ

Λίβερπουλ: Πρωταθλήτρια είναι, βρήκε τον τρόπο (vid)

Σε μία από τις χειρότερες φετινές της εμφανίσεις, η Λίβερπουλ βρήκε τον τρόπο να νικήσει, αυτή τη φορά την Άστον Βίλα με 2-0 στο "Άνφιλντ".

Στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Λίβερπουλ υποδέχθηκε την Άστον Βίλα στο “Άνφιλντ”. Οι “κόκκινοι” πραγματοποίησαν μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του αλλά βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στη νίκη, επικρατώντας με 2-0. Αυτή ήταν η 24η συνεχόμενη νίκη της ομάδας εντός έδρας. Την ίδια ώρα η Άστον Βίλα βρίσκεται στη 18η θέση και θα χρειαστεί να δώσει μάχη για να γλιτώσει τον υποβιβασμό.

Οι 2 ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους στο πρώτα 20 λεπτά. Η Λίβερπουλ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά έμοιαζε να μην έχει κάποιο σχέδιο δημιουργικά. Οι πολλές λανθασμένες επιλογές και οι κάκιστες πάσες την άφησαν χωρίς τελική προσπάθεια μέχρι το 35ο λεπτό. Η επιθετική τριάδα των Οριγκί, Σαλάχ και Μανέ δεν συνεργαζόταν καλά.

Οι αλλαγές παιχνιδιού από το ένα μπακ στο άλλο δεν είχε αντίκρυσμα, με τον Κλοπ να μην είναι καθόλου ευχαριστημένος στον πάγκο.

Από την άλλη πλευρά, η Άστον Βίλα είχε οχυρωθεί στα μετόπισθεν και έψαχνε μία ευκαιρία για να “χτυπήσει” στη κόντρα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Λίβερπουλ να έχει ποσοστό κατοχής που φτάνει το 72%. Ωστόσο, καμία από τις 2 ομάδες δε δημιούργησε την παραμικρή αξιόλογη ευκαιρία.

Η πρωταθλητρια βρίσκει πάντα τον τρόπο

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός παρέμεινε πολύ χαμηλός αν και η Άστον Βίλα πραγματοποίησε νωρίς την πρώτη καλή φάση του αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Ελ Γκάζι στην αντεπίθεση δε μπόρεσε να νικήσει τον Άλισον.

Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν λίγο καλύτερα τη μπάλα στην επανάληψη αλλά χωρίς ουσία μέχρι το 70ο λεπτό. Στην πρώτη της καλή φάση η ομάδα του Κλοπ σκόραρε. Ειδικότερα, ο Κεϊτά πάσαρε για τον Μανέ και ο Σενεγαλέζος από το ύψος του πέναλτι σκόραρε το 1-0. Έτσι, για τρίτη συνεχόμενη σεζόν, ο Μανέ έφτασε τουλάχιστον τα 20 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις.

6 λεπτά αργότερα, οι “κόκκινοι” πλησίασαν το 2ο γκολ αλλά ο Ρέινα αρνήθηκε στο Φιρμίνο το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Η Άστον Βίλα έδειχνε να αποδέχεται την ήττα και το πλήρωσε και με δεύτερο τέρμα. Συγκεκριμένα, ο Κέρτις Τζόουνς μετά από κεφαλιά του Σαλάχ πέτυχε το 2-0 και το πρώτο του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Οι “χωριάτες” είχαν την τελευταία ευκαιρία του αγώνα. Ειδικότερα, ο Γκρίλις από πλάγια θέση σούταρε αλλά ο Άλισον διατήρησε το τελικό 2-0.