Δεν πίστευε στα μάτια του ο Αρτέτα: Τα έπαθε ΟΛΑ στο δεύτερο γκολ του Μπεν Γουάιτ! (pic)
Ο Ποτσετίνο είπε αλήθειες για την Τσέλσι, μετά την «πεντάρα» από την Άρσεναλ!
Κανείς στην Τσέλσι δεν θα καταλάβει ΠΟΤΕ πως ο Τζάκσον αστόχησε από εκεί! (vid)
Ο Μίλικ μίλησε στο τέλος νικώντας τον Μανδά κι έστειλε τη Γιουβέντους στον τελικό! (vid)
H Άρσεναλ έστειλε μήνυμα σε όλους με την ιστορική «πεντάρα» στην Τσέλσι! (vid)
Le Parisien: Η Παρί ενεργοποιεί τη ρήτρα της χαφάρας της Σίτι!
Μπεν Γουάιτ και Χάβερτς έστειλαν για… τσάι την άμυνα της Τσέλσι! (vids)
Λάτσιο – Γιουβέντους: «Ντοπιέτα» ο Καστεγιάνος, ισόπαλο το συνολικό σκορ! (vids)
Έξαλλος ο Αλόνσο στην προπόνηση: «Όχι, γαμ@@νες γιώμες» (vid)
Δυο παίκτες της Premier League συνελήφθησαν για βιασμό και σεξουαλική επίθεση!
Ίντερ: Και ιστορία έγραψε και δεύτερο αστέρι έραψε!
«Κανονιά» του Τροσάρ και 1-0 η Άρσεναλ κόντρα στην Τσέλσι! (vid)
Ο Λουίς Ενρίκε τρελάθηκε και θέλει διακαώς το τρεμπλ με την Παρί!
Αρχηγική κίνηση από τον Μόντριτς: Έτσι, κλείνει στόματα στη Ρεάλ!
Αγγλική εφημερίδα βλέπει νέο «πόλεμο» Σίτι- Άρσεναλ για τον Γκιμαράες!
Τότεναμ

Τότεναμ: Κέρασε πίκρα τα “ζαχαρωτά” (vid)

Η Τότεναμ παίζοντας περισσότερο για το αποτέλεσμα παρά για το θέαμα κέρδισε εντός έδρας με 1-0 την Έβερτον χωρίς να ανησυχήσει.

Στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής, η Τότεναμ υποδέχθηκε την Έβερτον στην έδρα της. Η ομάδα του Μουρίνιο διαχειρίστηκε άψογα προβάδισμα που απέκτησε νωρίς στον αγώνα και κατάφερε πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 1-0 να κερδίσει την Έβερτον. Έτσι, έφτασε τους 48 βαθμούς και βρέθηκε στην 8η θέση. Αυτό σημαίνει ότι βρίσκεται στο -9 από την τέταρτη Τσέλσι.

H Έβερτον ανέλαβε παθητικό ρόλο από το πρώτο λεπτό. Αγωνιζόταν σε σχηματισμό 4-4-2, με τον Ντέιβις ως δεξιό εξτρέμ. Στην ουσία σε φάση επίθεσης, ο ποδοσφαιριστής συνέκλινε προς τον άξονα, με τον Κόουλμαν να παίρνει όλη την πλευρά. Επιπλέον, ο Ιγουόμπι έμοιαζε να έχει αναλάβει το μαρκάρισμα του Οριέ, με αποτέλεσμα τα “ζαχαρωτά” να θέλουν να περιορίσουν τα ανεβάσματα των αντίπαλων μπακ.

Οι “πετεινοί” είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά, δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις.

Χρειάστηκε να περάσουν 20 λεπτά για την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Αυτή άνηκε στην Τότεναμ, με το μακρινό σουτ του Μόουρα να περνάει λίγο άουτ.

Αυτό το σουτ αποδείχθηκε η προειδοποίηση. Γιατί 3 λεπτά αργότερα, η ομάδα του Μουρίνιο άνοιξε το σκορ. Ειδικότερα, μετά από φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στον Λο Σέλσο, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή. Η μπάλα κόντραρε και στον Μάικλ Κιν και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Το γκολ αυτό ανάγκασε την ομάδα του Αντσελότι να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες. Ωστόσο, εξαιτίας του σχηματισμού που εξηγήσαμε δημιουργούταν συνωστισμός στον άξονα, με συνέπεια να μην μπορεί να απειλήσει.

Η μοναδική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι στόπερ της Τότεναμ του άφησαν αδικαιολόγητα πολύ χώρο αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ. Μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, άναψαν τα αίματα, με τον Γιορίς να τα λέει σε πολύ έντονο ύφος με τον συμπαίκτη του, Χέουνγκ Μιν Σον.

Χωρίς ουσία η Έβερτον

Στην επανάληψη, η Έβερτον ξεκίνησε καλύτερα αλλά ο Σόν για λογαριασμό της Τότεναμ έχασε καλή ευκαιρία στο 53 μετά τη μεγάλη μπαλιά από τον Αλντερβάριελντ.

Η ομάδα του Αντσελότι κυκλοφορούσε πια περισσότερη τη μπάλα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο αλλά χωρίς αντίκρυσμα.

Ο Νοτιοκορεάτης απείλησε δις στο 63΄ και στο 64΄με το φαλτσαριστό του σουτ και το πλασέ του μέσα από την περιοχή να βγαίνει λίγο άουτ και να αποκρούεται από τον Πίκφορντ αντίστοιχα.

Όσο το ματς κυλούσε, η Τότεναμ οπισθοχωρούσε στο γήπεδο αλλά ήταν πάντα επικίνδυνη σε περίπτωση κόντρα επίθεσης.

Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, η Έβερτον δοκίμαζε μακρινά σουτ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τόσο το σουτ του Γκόρντον όσο και αυτό του Μόιζε Κιν δεν άλλαξε κάτι, με συνέπεια να παραμείνει μέχρι τέλους αυτό το 1-0.