Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Άρσεναλ

“Αλεπού” η Λέστερ, πήρε τον βαθμό από την Άρσεναλ (vid)

Μία απερισκεψία του νεαρού παίκτη της Άρσεναλ, Έντι Ενκετιά, ήταν καθοριστική ώστε η Λέστερ να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας από την Άρσεναλ.

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Άρσεναλ και Λέστερ στο Έμιρεϊτς. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1, με τα βαριά κανόνια Ομπαμεγιάνγκ και Βάρντι να σκοράρουν από ένα γκολ για να διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα.

Σημαντική για την έκβαση του αγώνα ήταν και η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ενκετιά στο 75ο λεπτό.

Ορεξάτες μπήκαν και οι δύο ομάδες

Η Λέστερ ήταν αυτή που έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο στα πρώτα λεπτά. Είχε την κατοχή και έδειχνε πιο απειλητική, με τον Μαρτίνες να κάνει δύο κομβικές επεμβάσεις για να κρατήσει το μηδέν. Η Άρσεναλ όμως αντέδρασε κι ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Ο Θεμπάγιος έκοψε με εξαιρετική κάθετη πάσα την άμυνα της Λέστερ για να βρει τον Σακά, ο οποίος έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Ομπαμεγιάνγκ από κοντά έκανε το 1-0 στο 21′. Άρσεναλ

Λίγο αργότερα ο Σακά παραλίγο να γράψει το 2-0, αλλά ο Σμάιχελ είχε απάντηση. Ο Δανός κατάφερε σε μερικές περιπτώσεις να κρατήσει το σκορ στο 1-0. Ο Ιεανάτσο από την άλλη σκόραρε για τη Λέστερ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ, με την εν λόγω απόφαση να προκαλεί αντιδράσεις.

Προσπάθησαν να κρατήσουν το ίδιο τέμπο, αλλά μοιραία έπεσαν οι δύο ομάδες

Με την ίδια διάθεση συνέχισαν οι δύο ομάδες. Μέχρι το 60ο λεπτό με τις δύο ομάδες να “πέφτουν” κάπως. Η σέντρα του Τίρνεϊ δημιούργησε μία επικίνδυνη φάση για την Άρσεναλ, αλλά η σέντρα-ξυραφιά του Σκωτσέζου απομακρύνθηκε την τελευταία στιγμή πριν αυτή φθάσει στον αμαρκάριστο Λακαζέτ. Στην εξέλιξη της φάσης, μετά και το κόρνερ ο Γάλλος σκόραρε, αλλά ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Μία ενέργεια η οποία ήταν και η τελευταία για τον 29χρονο στο ματς καθώς μετά αντικαταστάθηκε. Στη θέση του μπήκε στο 71′ ο Ενκετιά, ο οποίος όμως μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Τζάστιν. Μία εξέλιξη που ασφαλώς ώθησε την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς να κυνηγήσει την ισοφάριση.

Κάτι που πέτυχε στο 85ο λεπτό με τον Τζέιμι Βάρντι . Ο Γκρέι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πέρεθ έκανε την επαφή με την μπάλα να καταλήγει στον Άγγλο φορ. Από αντίστοιχο σημείο με τον Ομπαμεγιάνγκ, έκανε το 1-1.

Αυτό ήταν και το 22ο γκολ του Βάρντι στη φετινή σεζόν, με τον Γκαμπονέζο να φθάνει κι αυτός τα 20. Τα δύο τους γκολ έκριναν την αναμέτρηση, με το “Χ” τελικά να βολεύει πιο πολύ τη Λέστερ. Οι “αλεπούδες” πήραν ένα βαθμό φθάνοντας τους 59 και δείχνουν να κλειδώνουν την πρόκριση στο Τσάμπιονς Λιγκ. Από την άλλη η ομάδα του Αρτέτα πήγε στους 50 μένοντας στην 7η θέση και περιμένει να δει τι θα κάνουν Τότεναμ και Σέφιλντ οι οποίες μπορούν να την ξεπεράσουν.