Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Νάπολι

Να, μια ευρωπαία Νάπολι! (pic & vid)

Συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία η Νάπολι, η οποία πέρασε και από το Λουίτζι Φεράρις και εδραιώνεται στις ευρωπαϊκές θέσεις.

Να,  μια ευρωπαία Νάπολι! (pic & vid)

Δύσκολη αλλά εξίσου σημαντική νίκη πήρε η Νάπολι. Η ομάδα του Γκατούζο πήρε το διπλό στην έδρα της Τζένοα με 1-2 και ανεβαίνει στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Σκόρερ για μία ακόμη φορά ο Μέρτενες, με τον Λοσάνο να είναι η χρυσή αλλαγή του Ρίνο που τελικά έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Ο Μέρτενς ήταν και πάλι εκεί

Για το θετικό αποτέλεσμα καίγονταν και οι δύο ομάδες. Η Νάπολι κυνηγάει την έξοδό της στην Ευρώπη, ενώ η χθεσινή νίκη της Λέτσε δημιούργησε παραπάνω πίεση και στη Τζένοα για τη νίκη, ώστε να βγει από την επικίνδυνη ζώνη. Στο πρώτο ημίχρονο λοιπόν υπήρχαν φάσεις και στις δύο εστίες με τον Περίν να έχει απάντηση στις προσπάθειες των “παρτενοπέι”.

Από τη μεριά τους οι Γενοβέζοι ήρθαν πολύ κοντά στο γκολ στο 35ο λεπτό. Ο Μερέτ και το δοκάρι όμως κράτησαν το μηδέν στην προσπάθεια του Κασάτα. Τελικά το γκολ ήρθε για τη Νάπολι στις καθυστερήσεις. Σκόρερ ο Μέρτενς, ο οποίος με πλασέ στην απέναντι γωνία έκανε το 1-0. Νάπολι

Μπήκε δυνατά στο δεύτερο η Τζένοα

Μόλις τέσσερα λεπτά χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι για να φέρουν το ματς στα ίσια. Ο Σόνε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκολντανίγκα πήδηξε πιο ψηλά από τον Μαξίμοβιτς και ισοφάρισε στο 49ο λεπτό. Η Νάπολι κυνήγησε άμεσα να πάρει εκ νέου τα ηνία. Ο Πολιτάνο παραλίγο να σκοράρει όταν προσπάθησε να σεντράρει, αλλά η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά. Δεν του έκανε το χατήρι όμως και κατέληξε στο δοκάρι του Περίν.

Ό,τι δεν κατάφερε όμως ο Ιταλός, το έκανε ο Λοσάνο στο 66′. Ο 25χρονος έκανε την κίνηση και ο Φαμπιάν Ρουίθ τον βρήκε με μία πολύ όμορφη μπαλιά. Ο Μεξικανός δεν έκανε λάθος και έγραψε το 2-1, λίγα λεπτά αφότου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.

Ένα σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος. Με το τρίποντο αυτό λοιπόν οι “παρτενοπέι” ανεβαίνουν στην πέμπτη θέση της Σέριε Α και τους 51 βαθμούς. Θ περιμένουν να δουν το αποψινό ματς της Ρόμα για να ξέρουν αν θα μείνουν εκεί ή εάν θα έχουν συγκάτοικο. Από την άλλη η Τζένοα έμεινε στους 27 βαθμούς και παραμένει στη 18η θέση που οδηγεί στον υποβιβασμό.