Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Μάντσεστερ Σίτι

Σίτι: Έβγαλε τα απωθημένα της πάνω στη Νιουκάστλ (vid)

Μετά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες και την ήττα από τη Σαουθάμπτον, η Μάντσεστερ Σίτι ξέσπασε πάνω στη Νιουκάστλ νικώντας την με 5-0.

Στo πλαίσιο της 34ης αγωνισιτκής, η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχθηκε τη Νιουκάστλ στο στάδιο “Έτιχαντ”. H Νιουκάστλ πλήρωσε τα “σπασμένα” της ήττας της Σίτι από τη Σαουθάμπτον. Έτσι, οι σίτιζενς σκόραραν 5 τέρματα, με το τελίκό 5-0 να τους αδικεί. Με αυτή τη νίκη, οι “πολίτες” έφτασαν στο +9 από τη δεύτερη Τσέλσι.

Από την αρχή ανέλαβε την ακτοχή της μπάλας η ομάδα του Γκουαρντιόλα. Το πρώτο γκολ δεν άργησε να μπει. Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Σίλβα πάτησε περιοχή και πάσαρε για τον Ζεσούς, ο οποίος με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-0.

Οι “πολίτες” έδειχναν ικανοί να σκοράρουν όποτε θέλουν. Αυτό έκαναν στο 20ο λεπτό. Μετά από μία ακόμη ομαδική ενέργεια που προήλθε από κλέψιμο ψηλά, ο Μαχρέζ πέτυχε το 2-0 ύστερα από ασίστ του Ντε Μπρούιν. Αυτήν ήταν η 18η ασίστ του Βέλγου στη σεζόν.

Oι “καρακάξες” έδειχναν να βρίσκονται στο έλεος των αντιπάλων τους, καθώς την περισσότερη ώρα ήταν κλεισμένοι στο καβούκι τους. Από την άλλη πλευρά, η Σίτι, ήταν αποφασισμένη να σκοράρει όσα περισσότερα γκολ γινόταν μετά την ήττα με 1-0 απέναντι στη Σαουθάμπτον. Στο 40ο λεπτό άγγιξαν το 3-0 μετά από ένα κλέψιμο ψηλά. Ωστόσο, ο Φιλ Φόντεν δε μπόρεσε από ευνοϊκή θέση να σκοράρει.

Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε, με την Σίτι να μετράει 10 τελικές εκ των οποίων οι μισές στην εστία.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι

Στην επανάληψη, ο Φόντεν συνέχισε να χάνει ευκαιρίες. Μόλις στο 49΄ δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ψηλή πάσα του Ντε Μπρούιν αστοχώντας από πλεονεκτική θέση.

Αφού δεν το έβαζαν οι παίκτες της Σίτι, τους έκαναν το χατήρι οι αμυντικοί της Νιουκάστλ. Έτσι, στο 57΄μετά από ωραίο συνδυασμό Φόντεν και Ζεσούς, η μπάλα κόντρα σε παίκτη της Νιουκάστλ και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν το πόδι από το γκάζι. Στο 65ο λεπτό, ο Νταβίντ Σίλβα με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 4-0. Στο 75ο λεπτό λίγο έλειψε ο Σίλβα να σκοράρει και άλλο γκολ μετά από πάσα του Ντε Μπρούιν. Ο Ντουμπράβκα, όμως, του αρνήθηκε το 5-0.

Όσο κυλούσε το παιχνίδι προς το τέλος του, η ομάδα του Γκουαρντιόλα επιδόθηκε σε μία απλή κυκλοφορία της μπάλας. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Στιβ Μπρους συμβιβάστηκε με το ρόλο του παρατηρητή. Παρ΄όλα αυτά, το κέφι του Νταβίντ Σίλβα ήταν αυτό που χάρισε στο Στέρλινγκ έτοιμο γκολ, με αποτέλεσμα ο Άγγλος να διαμορφώσει το τελικό 5-0.