Γιουνάιτεντ, χάνεις και τους… τέσσερις – Ξεπουλάει όλη την άμυνα!
Επίσημο: Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που είπε «ΟΧΙ» στο VAR! (pic)
Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα που δεν τα παρατάει!(vid)

Η Μπαρτσελόνα χωρίς να εντυπωσιάσει για μία ακόμα φορά, κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Βαγιαδολίγ και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της Ρεάλ.

Με γκολ του Αρτούρο Βιδάλ από το πρώτο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα πέρασε από την έδρα της Βαγιαδολίδ με 1-0 και έφτασε τους 79 βαθμούς, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Κίκε Σετιέν, ακόμα και με το φτωχό 1-0, πήραν τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς και έριξαν τη διαφορά τους από τη πρωτοπόρο βασίλισσα στον έναν, αν και έχουν ένα μάτς παραπάνο. Γκολ Βιδάλ από ασίστ Μέσι, όπως ακριβώς και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Οι φιλοξενούμενοι δεν εντυπωσίασαν αλλά με κατοχή της μπάλας και σοβαρότητα στα μετόπισθεν πήραν αυτό που ήθελαν.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο 15′. Ο Μέσι με την 21η ασίστ για φέτος, βρήκε τον Βιδάλ και ο Χιλιανός έγραψε το 1-0 με διαγώνιο τελείωμα. Από εκεί και πέρα η Μπάρτσα ήλεγχε το ματς και είχε άλλες δύο ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο 19′ ο Γκριεζμάν δεν μπόρεσε να χριστεί σκόρερ και στο 30′ ο Πουτς νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η Μπαρτσελόνα που δεν τα παρατάει!(vid)

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Κατοχή για τους παίκτες του Σετιέν, χωρίς κάτι ουσιαστικό από καμία από τις δύο ομάδες. Στο 61 οι γηπεδούχοι απείλησαν για την ισοφάριση και δύο λεπτά αργότερα ο Λιονέλ Μέσι έχασε καλή ευκαιρία μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στις καθυστερήσεις ο Ραμίρες λίγο έλειψε να προκαλέσει εγκεφαλικά και να χαρίσει το πρωτάθλημα στη Ρεάλ Μαδρίτης. Τελικά ο Τερ Στεγκεν είπε «όχι» και κάπως έτσι η Μπαρτσελόνα πήρε τους τρεις βαθμούς.