Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Ατλέτικο Μαδρίτης

Ο Ντιέγκο Κόστα έστειλε την Ατλέτικο στα αστέρια! (vid)

Ένα ακόμη τρίποντο πήρε η Ατλέτικο κόντρα στην Μπέτις, με τον Ντιέγκο Κόστα να σφραγίζει το εισιτήριο της ομάδας του για το επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ανανεωμένη παρουσιάζεται η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε μετά την επανέναρξη των πρωταθλημάτων. Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε μία ακόμη νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στη Μπέτις, με το αγαπημένο της 1-0 και σφράγισε το εισιτήριο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Σκόρερ και απόλυτος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Ντιέγκο Κόστα, λύτρωσε τον προπονητή του ο οποίος αγχωμένος έβλεπε τους παίκτες του να αγωνίζονται με 10 από το 58ο λεπτό.

Χαμηλό τέμπο, όπως το ήθελαν οι γηπεδούχοι

Χωρίς πολλές συγκινήσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες δεν ήταν παραγωγικές και το ματς είχε αργό ρυθμό. Απόλυτα λογικό ήταν να οδηγηθούν στην ανάπαυλα χωρίς σκορ και το χειρότερο χωρίς σημαντικές φάσεις. Η Ατλέτικο πάντως έδειχνε να είναι πολύ γνώριμη σε αυτό το παιχνίδι. Από τη μεριά της όμως η Μπέτις ήταν πολύ κατώτερη των περιστάσεων, καθώς δεν μπορούσε να δημιουργήσει ούτε προϋποθέσεις για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως το πράγμα έδειχνε να στραβώνει για τους γηπεδούχους. Στο 57′ ο Μάριο Ερμόσο δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο. Άφησε λοιπόν τους “ροχιμπλάνκος” με δέκα παίκτες και πολλοί θεώρησαν πως είναι η ευκαιρία της Μπέτις να αναλάβει τα ηνία. Ντιέγκο Κόστα

Όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν σε πολύ κακό φεγγάρι και δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεραριθμία. Τελικά η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 74′ ο Καράσκο εκτέλεσε το φάουλ και ο Ντιέγκο Κόστα πήρε την κεφαλιά για να κάνει το 1-0.

Σκορ που έμελλε να είναι και τελικό και με το τρίποντο αυτό οι Μαδριλένοι εξασφάλισαν και μαθηματικά την παρουσία τους στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.