H Γιουνάιτεντ θέλει στόπερ και οι – δύο – επιλογές της βρίσκονται στη Serie A
«Πνίγηκε» στον ανταγωνισμό – Αποχωρεί με μεταγραφή το αστέρι της Ρεάλ
«Γροθιά» στους παίκτες της Τσέλσι το μήνυμα πιτσιρικά στις εξέδρες (pic)
Από τους λίγους ρομαντικούς ο Τιάγκο Σίλβα – Συμφώνησε με την τελευταία του ομάδα
Δεν πίστευε στα μάτια του ο Αρτέτα: Τα έπαθε ΟΛΑ στο δεύτερο γκολ του Μπεν Γουάιτ! (pic)
Ο Ποτσετίνο είπε αλήθειες για την Τσέλσι, μετά την «πεντάρα» από την Άρσεναλ!
Κανείς στην Τσέλσι δεν θα καταλάβει ΠΟΤΕ πως ο Τζάκσον αστόχησε από εκεί! (vid)
Ο Μίλικ μίλησε στο τέλος νικώντας τον Μανδά κι έστειλε τη Γιουβέντους στον τελικό! (vid)
H Άρσεναλ έστειλε μήνυμα σε όλους με την ιστορική «πεντάρα» στην Τσέλσι! (vid)
Le Parisien: Η Παρί ενεργοποιεί τη ρήτρα της χαφάρας της Σίτι!
Μπεν Γουάιτ και Χάβερτς έστειλαν για… τσάι την άμυνα της Τσέλσι! (vids)
Λάτσιο – Γιουβέντους: «Ντοπιέτα» ο Καστεγιάνος, ισόπαλο το συνολικό σκορ! (vids)
Έξαλλος ο Αλόνσο στην προπόνηση: «Όχι, γαμ@@νες γιώμες» (vid)
Δυο παίκτες της Premier League συνελήφθησαν για βιασμό και σεξουαλική επίθεση!
Ίντερ: Και ιστορία έγραψε και δεύτερο αστέρι έραψε!
Μίλαν

Μίλαν: Έδειξε χαρακτήρα και έπιασε τη Νάπολι (vid)

H Μίλαν αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να πετύχει την ανατροπή κερδίζοντας εντός έδρας με 3-1 την Πάρμα.

Στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Serie A, η Μίλαν υποδέχθηκε την Πάρμα στο Σαν Σίρο. Οι “ροσονέρι” χρειάστηκαν να δουλέψουν για να κατακτήσουν το τρίποντο. Έτσι, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο ημίχρονο πέτυχαν την ανατροπή κερδίζοντας με 3-1. Αυτή η νίκη την έφερε στην έκτη θέση, ισόβαθμη με τη Νάπολι με 53 βαθμούς.

Οι “ροσονέρι” ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Με κατοχή που έφτανε το 60% προσπαθούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Πάρμα. Έτσι, τέλειωσε το πρώτο 45λεπτο με 15 τελικές. Ωστόσο, μόνο οι 3 κατέληξαν στο στόχο.

Αντίθετα, η Πάρμα ήταν πιο αποτελεσματική, με συνέπεια να μπορέσει στις 4 τελικές του πρώτου 45λεπτου να σκοράρει ένα τέρμα στο 44ο λεπτό.

Προτού συμβεί αυτό, όμως, είχαν προηγηθεί πολλαπλές απειλές της Μίλαν. Από το 20 έως το 27, η ομάδα του Πιόλι απείλησε 3 φορές με τον Ρομανιόλι, τον Μποναβεντούρα και τον Μπίλια. Η κεφαλιά του πρώτου σταμάτησε στο δοκάρι, το γκολ του δεύτερου ακυρώθηκε ως οφσάιντ και το σουτ του τελευαταίου κατέληξε λίγο άουτ.

Η Πάρμα απάντησε με χαμένες ευκαιρίες του Μπρούνο Άλβες και του Ζερβίνιο. Πριν δεχτούν γκολ οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ζλάταν αλλά το φαλτσαριστό του σουτ πέρασε λίγο άουτ. ‘Ετσι, φτάσαμε στη φάση του 44ου λεπτού. O Γκράσι βρέθηκε από πλάγια θέση να γυρίζει τη μπάλα για τον Κούρτιτς, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-0.

Έδειξε χαρακτήρα στην επανάληψη

Στην επανάληψη, η Μίλαν προσπάθησε από το πρώτο λεπτό να απαντήσει. Έτσι, στο 55ο λεπτό βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Κέσι, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1 με έναν κεραυνό.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε 3 λεπτά αργότερα. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο αρχηγός, Αλέσιο Ρομανιόλι, με κεφαλιά έγραψε το 2-1.

Η Πάρμα θέλησε να απαντήσει άμεσα αλλά το σουτ του Κουλουσέφσκι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ το σουτ του Ινγκλέζε απέκρουσε ο Ντοναρούμα.

Έτσι, οι “ροσονέρι” τιμώρησαν την αναποτελεσματικότητα των φιλοξενούμενων στο 77ο λεπτό. Την φάση δημιούργησε ο Μποναβεντούρα διανύοντας πολλά μέτρα με τη μπάλα. Αυτή κατέληξε στον Τσαλχάνογλου, ο οποίος σκόραρε το 3-1 και το 6ο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Η Μίλαν έφτασε κοντά στο 4-1 με την κεφαλιά του Ιμπραΐμοβιτς και το πλασέ του Ρέμπιτς αλλά καμία προσπάθεια δεν κατέληξε στα δίχτυα. Η Πάρμα από την άλλη πλευρά, δε μπόρεσε στο 88ο λεπτό να μειώσει στο σκορ με τον Νταρμιάν με αποτέλεσμα να μείνει μέχρι τέλους αυτό το 3-1.