Από τους λίγους ρομαντικούς ο Τιάγκο Σίλβα – Συμφώνησε με την τελευταία του ομάδα
Δεν πίστευε στα μάτια του ο Αρτέτα: Τα έπαθε ΟΛΑ στο δεύτερο γκολ του Μπεν Γουάιτ! (pic)
Ο Ποτσετίνο είπε αλήθειες για την Τσέλσι, μετά την «πεντάρα» από την Άρσεναλ!
Κανείς στην Τσέλσι δεν θα καταλάβει ΠΟΤΕ πως ο Τζάκσον αστόχησε από εκεί! (vid)
Ο Μίλικ μίλησε στο τέλος νικώντας τον Μανδά κι έστειλε τη Γιουβέντους στον τελικό! (vid)
H Άρσεναλ έστειλε μήνυμα σε όλους με την ιστορική «πεντάρα» στην Τσέλσι! (vid)
Le Parisien: Η Παρί ενεργοποιεί τη ρήτρα της χαφάρας της Σίτι!
Μπεν Γουάιτ και Χάβερτς έστειλαν για… τσάι την άμυνα της Τσέλσι! (vids)
Λάτσιο – Γιουβέντους: «Ντοπιέτα» ο Καστεγιάνος, ισόπαλο το συνολικό σκορ! (vids)
Έξαλλος ο Αλόνσο στην προπόνηση: «Όχι, γαμ@@νες γιώμες» (vid)
Δυο παίκτες της Premier League συνελήφθησαν για βιασμό και σεξουαλική επίθεση!
Ίντερ: Και ιστορία έγραψε και δεύτερο αστέρι έραψε!
«Κανονιά» του Τροσάρ και 1-0 η Άρσεναλ κόντρα στην Τσέλσι! (vid)
Ο Λουίς Ενρίκε τρελάθηκε και θέλει διακαώς το τρεμπλ με την Παρί!
Αρχηγική κίνηση από τον Μόντριτς: Έτσι, κλείνει στόματα στη Ρεάλ!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Τσέλσι έκλεισε το λονδρέζικο τελικό Κυπέλλου (vid)

H Τσέλσι κέρδισε με 3-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Γουέμπλεϊ κλείνοντας ραντεβού στον τελικού του Κυπέλλου Αγγλίας με την Άρσεναλ.

Στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Αγγλίας η Τσέλσι αντιμετώπισε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο στάδιο “Γουέμπλεϊ”. Οι “μπλε” ήταν καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι και πανηγύρισαν την πρόκριση μετά το τελικό 3-1. Στον τελικό η ομάδα του Λάμπαρντ θα αντιμετωπίσει την Άρσεναλ σε ένα κλασσικό λονδρέζικο ντέρμπι.

Στην πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα ο Ντε Χέα δεν αιφνιδιάστηκε από το μακρινό σουτ του Ρις Τζέιμς. Η Τσέλσι ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα 25 λεπτά και επιχειρούσα από τα πλάγια με σέντρες να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Κάπως έτσι, απείλησε με την κεφαλιά του Αλόνσο να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα.

H Γιουνάιτεντ απείλησε πρώτη φορά στο 32ο λεπτό αλλά ο Καμπαγιέρο έδιωξε σε κόρνερ το απευθείας φάουλ του Μπρούνο. To παιχνίδι είχε πολύ κακό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με τα σκληρά μαρκαρίσματα να μη βοηθάνε.

Στο 45ο λεπτό, μάλιστα, ένας σοβαρός τραυματισμός του Μπαγί με τον Μαγκουάιρ ήταν η αιτία να διακοπεί το παιχνίδι για 10 λεπτά. Οι δύο παίκτες χτύπησαν στο κεφάλι, με αποτέλεσμα ο Μπαγί να αποχωρήσει με φορείο από το γήπεδο.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι αυτό το πολύ κακό από πλευράς ποιότητας θα έληγε χωρίς σκορ, ο Ζιρού είχε άλλη άποψη. Συγκεκριμένα, στο 45+11 μετά από σέντρα του Αθπιλικουέτα με ένα έξυπνο άγγιγμα νίκησε τον Ντε Χέα για το 1-0.

Το λάθος του Ντε Χέα ήταν καταλυτικό

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με γκολ για τη Τσέλσι. Μετά από λάθος του Γουίλιαμς, ο Μάουντ δοκίμασε το μακρινό σουτ και ο Ντε Χέα δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα στα χέρια του. Έτσι, έγινε το 2-0 που προκάλεσε πληθώρα επικριτικών σχολίων από φίλους και μη της ομάδας για τη γκέλα του Ισπανού γκολκίπερ.

Η Γιουνάιτεντ επιχείρησε να απαντήσει αξιοποιώντας το χώρο στο 52ο λεπτό. Ωστόσο, το τελείωμα του από πλάγια θέση πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Η Τσέλσι απείλησε εκ νέου με τον Μάουντ να μην αξιοποιεί το γύρισμα του Γουίλιαν στο 57΄. Η Γιουνάιτεντ κυκλοφορούσε τη μπάλα αλλά ήταν εντελώς ακίνδυνη. όλοι οι μέσοι των “κόκκινων διαβόλων” κάναν το ένα λάθος μετά το άλλο.

Παράλληλα, η Τσέλσι έβρισκε ευκαιρίες και σε μία από αυτές σκόραρε το 3-0 στο 75ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από φάση διαρκείας, ο Αλόνσο γύρισε τη μπάλα και ο Μαγκουάιρ πέτυχε αυτογκόλ στην προσπάθεια να διώξει.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Σόλσκιερ μέχρι το τέλος αγώνα ήταν να μειώσει στο τελικό 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φερνάντεζ. Το πέναλτι είχε κερδίσει ο Μαρσιάλ από μαρκάρισμα του Χάντσον Οντόι.