Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Μίλαν

Ζλάταν… τρελός και η Μίλαν την έχει δει αλλιώς! (vid)

Η Μίλαν με ηγέτη τον Ζλάταν έφυγε με το διπλό και από την έδρα της Σασουόλο και πλέον βρίσκεται σε θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ!

Νέα σπουδαία νίκη για την Μίλαν η οποία και επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Σασουόλο, με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτςνα είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής! Πλέον η ομάδα του Πιόλι ανέβηκε στους 59 βαθμούς και στην 5η θέση! Από την άλλη, η Σασουόλο έμεινε στους 58!

Η Μίλαν ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να ανοίξει γρήγορα το σκορ με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να κάνει το 1-0 στο 19′, μετά από ασίστ του Τσαλχάνογλου. Η Σασουόλο δεν μπορούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις, με τους ροσονέρι να χάνουν αρκετές ευκαιρίες προκειμένου να κάνουν το 2-0.

Κόντρα στην ροή της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στο 41′. Ο Τσαλχάνογλου έκανε χέρι εντός περιοχής, ο διαιτητής με την βοήθεια από το VAR έδειξε την άσπρη βούλα και ο Καπούτο ευστόχησε για το 1-1!

Ωστόσο, η ομάδα του Πιόλι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη για το πρώτο ημίχρονο. Στο 45+3 ο Ζλάταν σημείωσε και δεύτερο γκολ, με μια όμορφη ενέργεια, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Σαν να μην έφτανε αυτό για την Σασουόλο, έμεινε και με παίκτης λιγότερα καθώς ο Μπουράμπια είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν μπορούμε να πούμε πως έκανε συντήρηση δυνάμεων. Είχε την κατοχή της μπάλας και έδειξε πως θα μπορέσει να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα με σχετική άνεση. Οι ροσονέρι έχασαν πολλές ευκαιρίες για να σημειώσουν και τρίτο γκολ. Όσο όμως έμενε το 2-1, η Σασουόλο έψαχνε την μία φάση που θα την έβαζε εκ νέου στην διεκδίκηση ενός θετικούς αποτελέσματος.

Ωστόσο, η ομάδα του Πιόλι κατάφερε να φύγει με ένα σπουδαίο διπλό από την έδρα της Σασουόλο. Η αγωνιστική άνοδος των Μιλανέζων επιβεβαιώθηκε για μια ακόμη αναμέτρηση. Πλέον ακολουθεί το δύσκολο εντός έδρα ματς κόντρα στην Αταλάντα!