Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Τότεναμ

Στο Europa League τα «Σπιρούνια» (vid)

Η Τότεναμ έμεινε στην ισοπαλία κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας (1-1) αποτέλεσμα το οποίο όμως της χαρίζει την συμμετοχή της στο επόμενο Europa League.

Μέχρι το τέλος ζούσαν με το άγχος. Η Κρίσταλ Πάλας αποδείχθηκε ικανή για τη ζημία, όμως το σύνολο του Ζοζέ Μουρίνιο δεν την πλήρωσε. Η Τότεναμ απέσπασε «χρυσή» ισοπαλία στο Σέλχουρστ Παρκ, η οποία της χαρίζει τη συμμετοχή της στην Ευρώπη για την επόμενη χρονιά.

Ντέρμπι του Λονδίνου, με την Κρίσταλ Πάλας να υποδέχεται την Τότεναμ. Οι γηπεδούχοι ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους στη σεζόν παίζοντας ουσιαστικά αδιάφοροι στην έδρα τους. Αντίθετα με τους «Αετούς», η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ζει και αναπνέει το για το συγκεκριμένο «τρίποντο». Με νίκη ελπίζει στην κατάληψη της 6ης θέσης της βαθμολογίας. Αυτή υπό προϋποθέσεις θα της χαρίσει το εισιτήριο για το Europa League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Τα «Σπιρούνια» έδειξαν από το πρώτο λεπτό διάθεση για να κυνηγήσουν την πολυπόθητη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορα τα ηνία της αναμέτρησης με τον Χάρι Κέιν να «χτυπά» στο 13ο λεπτό. Ο στράικερ της Τότεναμ πάτησε περιοχή και με ωραίο τρόπο δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ σκορπώντας χαμόγελα στους συμπαίκτες του. Αυτό μάλιστα ήταν το πέμπτο τέρμα του Άγγλου στα τελευταία τρία παιχνίδια του πρωταθλήματος.

Η συνέχεια έφερε την αντίδραση της Κρίσταλ Πάλας, με τους «Αετούς» να επιβάλλονται στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι με συντονισμένες προσπάθειες κατάφεραν να δημιουργήσουν κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα, ωστόσο η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.

«Σώθηκε» η Τότεναμ

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την κατοχή της μπάλας μένοντας πίσω περιμένοντας την κατάλληλη κόντρα προκειμένου να κλειδώσουν το παιχνίδι. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη ποτέ στα πρώτα 45′ με το τέρμα του Κέιν να είναι το μοναδικό.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Κρίσταλ Πάλας πίεσε για την ισοφάριση και εν τέλει τα κατάφερε. Στο 53′ ο Σλουπ έφερε το παιχνίδι στα ίσια επαναφέροντας το άγχος στους παίκτες της Τότεναμ. Το σκορ έμελλε να παραμείνει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Το τελικό αποτέλεσμα έδωσε στην Τότεναμ το εισιτήριο για το επόμενο Europa League.