Δεν πίστευε στα μάτια του ο Αρτέτα: Τα έπαθε ΟΛΑ στο δεύτερο γκολ του Μπεν Γουάιτ! (pic)
Ο Ποτσετίνο είπε αλήθειες για την Τσέλσι, μετά την «πεντάρα» από την Άρσεναλ!
Κανείς στην Τσέλσι δεν θα καταλάβει ΠΟΤΕ πως ο Τζάκσον αστόχησε από εκεί! (vid)
Ο Μίλικ μίλησε στο τέλος νικώντας τον Μανδά κι έστειλε τη Γιουβέντους στον τελικό! (vid)
H Άρσεναλ έστειλε μήνυμα σε όλους με την ιστορική «πεντάρα» στην Τσέλσι! (vid)
Le Parisien: Η Παρί ενεργοποιεί τη ρήτρα της χαφάρας της Σίτι!
Μπεν Γουάιτ και Χάβερτς έστειλαν για… τσάι την άμυνα της Τσέλσι! (vids)
Λάτσιο – Γιουβέντους: «Ντοπιέτα» ο Καστεγιάνος, ισόπαλο το συνολικό σκορ! (vids)
Έξαλλος ο Αλόνσο στην προπόνηση: «Όχι, γαμ@@νες γιώμες» (vid)
Δυο παίκτες της Premier League συνελήφθησαν για βιασμό και σεξουαλική επίθεση!
Ίντερ: Και ιστορία έγραψε και δεύτερο αστέρι έραψε!
«Κανονιά» του Τροσάρ και 1-0 η Άρσεναλ κόντρα στην Τσέλσι! (vid)
Ο Λουίς Ενρίκε τρελάθηκε και θέλει διακαώς το τρεμπλ με την Παρί!
Αρχηγική κίνηση από τον Μόντριτς: Έτσι, κλείνει στόματα στη Ρεάλ!
Αγγλική εφημερίδα βλέπει νέο «πόλεμο» Σίτι- Άρσεναλ για τον Γκιμαράες!
Γιουβέντους

Σφαλιάρα της Κάλιαρι στην πρωταθλήτρια Γιουβέντους (vid)

Η Γιουβέντους για ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι προβλημάτισε, χάνοντας αυτή τη φορά από τη Κάλιαρι με 2-0 σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο αγώνα.

Στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής, η πρωταθλήτρια Γιουβέντους φιλοξενήθηκε από την Κάλιαρι στη “Σαρδένια Αρένα”. Σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι, οι “μπιανκονέρι” προβλημάτισαν και ηττήθηκαν με 2-0. Έτσι, έχουν συλλέξει πια μόλις 1 βαθμό στους τελευταίους 4 εκτός έδρας αγώνες τους.

H Γιουβέντους απείλησε πρώτη με τον Ιγκουαΐν να παραλαμβάνει την κάθετη του Μπεντανκούρ αλλά να πλασάρει αδύναμα.

Η Κάλιαρι απάντησε και το έκανε με εμφατικό τρόπο. Μόλις στο 7ο λεπτό, οι αμυντικοί των “μπιανκονέρι” δεν καθάρισαν τη μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Ματιέλο το εκμεταλλεύτηκε ανοίγοντας το σκορ με προβολή.

Η κυκλοφορία των “μπιανκονέρι” ήταν προβληματική. Ο Κριστιάνο έψαχνε απεγνωσμένα το γκολ παίρνοντας κάποιες προσπάθειες τραβηγμένες από τα μαλλιά.  Η καλύτερη τους φάση στο πρώτο ημίχρονο ήρθε με τον Μπονούτσι μετά από κόρνερ να σουτάρει αλλά να μη βρίσκει στόχο.

Η ομάδα του Σάρι απείλησε ξανά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά το βολέ του Ιγκουαΐν πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Το προβάδισμα της Κάλιαρι, πάντως, ήταν εύθραυστο, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν οχυρωθεί στα καρέ τους. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 2 ευκαιρίες. Τόσο το σουτ του Μπεντανκούρ όσο και του Κριστιάνο, όμως, δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, όμως, η Κάλιαρι σκόραρε και 2ο γκολ. Με τον Σιμεόνε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Σημαντικό μερίδιο ευθύνης φέρει ο Μπουφόν στο συγκεκριμένο τέρμα.

Στατικότητα και έλλειψη δημιουργίας

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Κάλιαρι είχε ευκαιρία και για 3ο γκολ με το Ζοάο Πέδρο δράστη. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να μην αξιοποιούν το πλάτος και να παίζουν από τον άξονα. Ωστόσο, ένα ακόμη σουτ, αυτή τη φορά του Μουρατό απομάκρυνε ο Κράνιο.

Στο 67΄ ήταν η σειρά του Κριστιάνο να δοκιμάσει για μία ακόμη φορά τα πόδια του, χωρίς επιτυχία. Η έλλειψη κίνησης στην επίθεση δε βοηθούσε την “Γιούβε” να δημιουργήσει.

Την ώρα που η Γιουβέντους πάλευε να δημιουργήσει μία πραγματικά καλή ευκαιρία, η Κάλιαρι θύμιζε στη “μεγάλη κυρία” πόσο επικίνδυνη είναι. Ο Σιμεόνε αυτή τη φορά στο 70 έφτασε κοντά στο 3-0.

Ωστόσο, όσο περνούσε ο χρόνο, τόσο φαινόταν ότι το γκολ για τη Γιουβέντους δε θα έρθει. Τα συνεχόμενα σουτ των Κριστιάνο και Μπερναντέσκι δεν είχαν αντίκρυσμα στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Έτσι έμεινε μέχρι τέλους αυτό το 2-0 υπέρ της Κάλιαρι.