Guardian: «Η Άρσεναλ αντεπιτίθεται με 180 εκατ. ευρώ για δύο παιχταράδες»
Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Ίντερ

Δεύτερο χτύπημα του Λαουτάρο και τελειωτικό (vid)

Ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ πέτυχε και 2ο γκολ κόντρα στη Σαχτάρ του Ντόνετσκ σκοράροντας το 3-0.

Στο πλαίσιο των ημιτελικών του Γιουρόπα Λιγκ, η Ίντερ αντιμετώπισε τη Σαχτάρ Ντόνετσκ. Οι νερατζούρι αγωνίζονταν σε ημιτελικό του Γιουρόπα Λιγκ για όγδοη φορά στην ιστορία τους. Τις περισσότερες δηλαδή, από κάθε άλλη ιταλική ομάδα.

Στο πρώτο 10λεπτο, η Ίντερ πίεζε ψηλά, προβληματίζοντας την ανάπτυξη της Σαχτάρ. Η ουκρανική ομάδα, πάντως, πιστή στο πλάνο της σταδιακά προσπαθούσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα.

Η πίεση των “νερατζούρι” τελικά απέδωσε καρπούς στο 20ο λεπτό. Το λάθος του Πιατόφ εκμεταλλεύτηκε με κλέψιμο ο Μπαρέλα, ο οποίος σέντραρε για τον Λαουτάρο. Ο Αργετνίνος με κεφαλιά είχε εύκολο έργο για το 1-0.

Αυτό το γκολ σάστισε τη Σαχτάρ που λίγο έλειψε να δεχτεί και δεύτερο γκολ, με τον Ντ΄Αμπρόσιο να μην σκοράρει από κοντά μετά από σέντρα του Γιανγκ. Η ομάδα του Κόντε απείλησε ξανά με τον Μπαρέλα στο 34ο λεπτό αλλά ο Πιάτοφ ήταν σε ετοιμότητα.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η Σαχτάρ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Ωστόσο, μπροστά σε μία πολυπρόσωπη άμυνα δεν έβρισκε χώρους. Έτσι, απείλησε μόνο με ένα σουτ του Αντόνιο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι “νερατζούρι” ήταν αυτοί που έκαναν την πρώτη καλή ευκαιρία. Ο Πιατόφ, όμως, απέκρουσε εντυπωσιακά τη λόμπα του Μαρτίνεζ. Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός είχε πέσει, με το παιχνίδι να είναι πιο ισορροπημένο.

Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία φια τη Σαχτάρ σημειώθηκε στο 62ο λεπτό. Ο Μοράες με κεφαλιά μετά από σέντρα είδε το Χαντάνοβιτς ενστικτωδώς να του αρνείται το γκολ.

Αυτό που δεν έβάλε ο Μοράες, το σκόραρε ο Ντ΄Αμπρόσιο για την Ίντερ 2 λεπτά αργότερα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπρόζοβιτς, ο Ντ΄Αμπρόσιο με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Η Ίντερ με φτερά στα πόδια έψαξε το τρίτο γκολ με τον Λουκάκου στο 71΄αλλά το σουτ του Βέλγου ήταν αδύναμο. Το τρίτο γκολ ήρθε τελικά στο 74ο λεπτό. Η πίεση ψηλά της ομάδας του Κόντε λειτούργησε ξανά και ο Λαουτάρο με άψογο πλασέ νίκησε τον Πιατόφ για το 3-0. Αυτό ήταν το 21ο φετινό του γκολ σε όλες τις διοργανώσεις.