Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Εθνικές Ομάδες

Γερμανία – Ισπανία: O Γκαγιά ξέρανε τα «Πάντσερ» (vid)

Το τέρμα του Γκαγιά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στην Ισπανία την ισοπαλία στο ντέρμπι με τη Γερμανία. Ο Βέρνερ το γκολ για τα «Πάντσερ».

Ξεκίνημα για το νέο Nations League με τις εθνικές ομάδες να επιστρέφουν έπειτα από αρκετούς μήνες στη δράση. Το πρόγραμμα της πρεμιέρας περιλάμβανε αρκετά παιχνίδια. Ένα όμως συγκέντρωσε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Το ντέρμπι της Στουτγκάρδης ανάμεσα στη γηπεδούχο Γερμανία και την Ισπανία.

Οι δύο εθνικές ομάδες παρουσιάστηκαν στον αγωνιστικό χώρο της Mercedes Benz Arena με πολλά νέα πρόσωπα. Από τη μία οι γηπεδούχοι με τους Σανέ και Βέρνερ στη κορυφή, και από την άλλη οι Ίβηρες με τον Ροντρίγκο, το νέο απόκτημα της Λιντς. Παιχνίδι το οποίο από το ξεκίνημα είχε ρυθμό και αρκετές καλές στιγμές εκατέρωθεν. Τα «Πάντσερ» από τη σέντρα έδειξαν πως ήθελαν να έχουν τον πρώτο λόγο.

Οι Γερμανοί πήραν την κυκλοφορία της μπάλας και με συντονισμένες προσπάθειες πάτησαν την περιοχή του πολύ καλού απόψε Νταβίντ Ντε Χέα. Ο Ισπανός τερματοφύλακας παρουσιάστηκε εξαιρετικός το πρώτο ημίχρονο σταματώντας κάθε προσπάθεια της ομάδας του Χοακίν Λεβ. Η μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους ωστόσο ανήκε στην Ισπανία.

Ο Ροντρίγκο στο 20′ βρέθηκε φάτσα με το τέρμα όμως καθυστέρησε υπερβολικά. Ο Τραπ κατάφερε να αποσοβήσει τον κίνδυνο με όμορφη προσπάθεια. Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, ένα αποτέλεσμα που αδίκησε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

O Βέρνερ έδωσε τη προβάδισμα στη Γερμανία

Στην επανάληψη, η Γερμανία μπόρεσε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο την πρώτη της καλή στιγμή. Ο Τίμο Βέρνερ πάτησε περιοχή και τιμώρησε τους Ισπανούς. Ο επιθετικός της Τσέλσι πήρε τη μπάλα στα πόδια του, προσποιήθηκε και εν συνεχεία εξαπέλυσε το σουτ. Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα των Ισπανών, καθώς ο Νταβίντ Ντε Χέα δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Η συνέχεια του αγώνα βρήκε τους Ίβηρες να προσπαθούν να φέρουν και πάλι το παιχνίδι στην ισορροπία. Οι φιλοξενούμενοι μετατόπισαν το παιχνίδι σταδιακά στο δεύτερο μισό του γηπέδου. Οι Γερμανοί έδωσαν χώρο από την άλλη στους αντιπάλους τους περιμένοντας την ιδανική αντεπίθεση. Τελικά η Ισπανία στάθηκε τυχερή και κυριολεκτικά στη τελευταία φάση βρήκε τον δρόμο της ισοφάρισης. Ο Γκαγιά βρέθηκε μόνος μέσα στη περιοχή και με σουτ νίκησε τον Τραπ.