Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Νάπολι

Νάπολι με δύο πρόσωπα αλλά με το δεξί!(vid)

Η Νάπολι του Τζενάρο Γκατούζο έχοντας ένα κακό και ένα καλό πρώτο ημίχρονο, νίκησε την Πάρμα και ξεκίνησε με το δεξί την Σέριε Α.

Η Νάπολι του Τζενάρο Γκατούζο, χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφερε να κερδίσει με 2-0 την Πάρμα εκτός έδρας και να ξεκινήσει με το δεξί τη φετινή Σέριε Α. Οι πρεμιέρες κρύβουν κινδύνους και κάπως έτσι πήγε να την «πατήσει» και η Νάπολι. Παρόλα αυτά, με ένα καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε από το συγκεκριμένο ματς. Σκόρερς για τους παρτενοπέι οι Μέρτενς και Ινσίνιε που έδωσαν τους τρεις βαθμούς σε μία παραδοσιακά δύσκολη έδρα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα πολύ κακό και αναγνωριστικό 45λεπτο. Η Νάπολι φυσικά είχε τον έλεγχο, είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να φτιάξει με τίποτα ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία. Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα ότι ουσιαστικά η Νάπολι δεν είχε καμία κλασική ευκαιρία και καμία φάση που να ανησυχήσει ιδιαίτερα την Πάρμα. Μία δύο φορές που οι παίκτες του Γκατούζο έφτασαν με καλές προϋποθέσεις στα καρέ της Πάρμα, κόπηκαν πριν καταφέρουν να κάνουν κάτι αξιοσημείωτο. Νάπολι με δύο πρόσωπα αλλά με το δεξί!(vid)

Στο δεύτερο μέρος, το ματς παρέμεινε χωρίς ιδιαίτερη ποιότητα, ήταν όμως καλύτερο. Και ήταν η Νάπολι αυτή που ανέβασε ρυθμό και παρέσυρε το ματς. Η αύξηση του ρυθμού και της κινητικότητας έδωσε την ευκαιρία στη Νάπολι να ανοίξει το σκορ. Στο 63′ ο Ντίες Μέρτενς βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια στο ύψος του πέναλτι και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ. Αυτό το γκολ άλλαξε το ματς και την απόδωση της ομάδας του. Η Νάπολι λύθηκε μετά από αυτό και κατάφερε να παίξει καλύτερα. Στο 68′ ο Λοθάνο πήγε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο γκολ κίπερ, αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 77΄ ο Ινσίνιε καθάρισε το ματς για τους φιλοξενουμένους. Ο Ιταλός πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Λοθάνο και καθάρισε το ματς για την ομάδα του. Μετά από αυτό το τέρμα, η Νάπολι έλεγξε το ματς και σχετικά εύκολα έφτασε στη νίκη.