Τονάλι, διαλύεται η καριέρα σου – Νέα κατηγορία για παράνομο στοιχηματισμό (pic)
Η Μπαρτσελόνα είναι κοντά στο να πάρει… τσάμπα τον «εγκέφαλο» της Άρσεναλ!
Οριστική απόφαση – «Ακύρωσε» την Μπάγερν και θέλει μόνο Ρεάλ!
Άρσεναλ: Ο Αρτέτα έχει βρει ποιοι επιθετικοί τον ενδιαφέρουν από τώρα!
Μπαρτσελόνα, τον έδιωξες σαν άχρηστο – Τώρα γίνεται μάχη για την απόκτηση του!
Μπαρτσελόνα: Γιαμάλ… η εκτόξευση – Τα δύο στοιχεία που δείχνουν την εξέλιξη του!
Ποτσετίνο: «Είναι τέρμα λυπημένος! Δώσαμε τόσα χρήματα και έπαιξε μόλις 30’»
Οι δέκα πιο ακριβοί ποδοσφαιριστές στον κόσμο – Λείπουν οι… GOAT (pic)
Λίβερπουλ

Τιάγκο: Σε 45 λεπτά ότι δεν έκαναν οι άλλοι σε 17 χρόνια

Ο Τιάγκο Αλκάνταρα πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Λίβερπουλ και κατάφερε μέσα σε 45 λεπτά να σπάσει ένα ρεκόρ που κρατούσε χρόνια.

Την Παρασκευή (18/9) η Λίβερπουλ ανακοίνωσε την απόκτηση του Τιάγκο Αλκάνταρα από τη Μπάγερν Μονάχου. 3 ημέρες αργότερα, ο Ισπανός μέσος είχε ήδη καταφέρει να γράψει ένα ρεκόρ στην πρώτη του συμμετοχή με τους “κόκκινους”. Ειδικότερα, ο Τιάγκο μπήκε 46ο λεπτό στη θέση του Χέντερσον, ο οποίος είχε δεχθεί ένα χτύπημα στον τετρακέφαλο.

Παρόλο που έκανε το ντεμπούτο του, ο Τιάγκο έμοιαζε σαν να παίζει χρόνια στην ομάδα. Από τα πόδια του πέρασαν αμέτρητες επιθέσεις της ομάδας του. Σε αυτό βοήθησε, βέβαια, ότι η Τσέλσι αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κρίστενσεν.

Ως εκ τούτου, ο 29χρονος ποδοσφαιριστής ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 75 επιτυχημένες πάσες και 89 επαφές. Κανείς παίκτης της Τσέλσι δεν πραγματοποίησε περισσότερες. Ακόμα και αυτοί που αγωνίστηκαν για 90 λεπτά. Επιπλέον οι 75 επιτυχημένες πάσες για ένα παίκτη που έπαιξε 45 λεπτά είναι οι περισσότερες από τότε που η Opta άρχισε να αναφέρεται σε στατιστικά, τη σεζόν 2003-2004.

2 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια για τη Λίβερπουλ

Συνοψίζοντας τον αγώνα, μετά από ένα ημίχρονο που το θέαμα θυσιάστηκε για χάρη της τακτικής, το παιχνίδι έκρινε η αποβολή του Κρίστενσεν στο 45ο λεπτό. Η Λίβερπουλ το εκμεταλλεύτηκε και με 2 γκολ του Μανέ επικράτησε των “μπλε” με 2-0. Έτσι, έκανε το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα την ώρα που οι “μπλε” μετρούν μία νίκη και μία ήττα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η Τσέλσι ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας. Η Λίβερπουλ, όμως, ήταν η ομάδα που πίεζε ασφυκτικά ψηλά στο γήπεδο αναγκάζοντας σε λάθη.

Η Λίβερπουλ άρχισε να ισορροπεί τα ποσοστά κατοχής. Ωστόσο, κάθε ομάδα αμυνόταν μαζικά με κοντά τις γραμμές της. Έτσι, ήταν πολύ δύσκολη η δημιουργία ευκαιριών.

Την καλύτερη ευκαιρία για τη Τσέλσι είχε ο Βέρνερ στο 32ο λεπτό με το συρτό μακρινό του σουτ να περνάει άουτ. Μετά από 20 λεπτά παιχνιδιού ήταν φανερό ότι και οι 2 ομάδες πρόσεχαν πάνω από όλα τα νώτα τους.

Το παιχνίδι κύλαγε χωρίς μεγάλες φάσεις μέχρι το 44ο λεπτό. Τότε μία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας έβγαλε τον Μανέ απέναντι από τον Κέπα. Ο Κρίστενσεν τον γκρέμισε και με τη συνδρομή του VAR, ο διαιτητής του έδωσε την κόκκινη κάρτα.