Νάπολι

Η Νάπολι… ρίχνει «εξάρες» και στέλνει μήνυμα στην Σέριε Α! (vid)

Η Νάπολι με εκπληκτική εμφάνιση επικράτησε με 6-0 της Τζένοα και έδειξε πως φέτος είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα!

Η Νάπολι έχει μπει ορεξάτη στην φετινή σεζόν και φαίνεται από τις πρώτες και όλας αναμετρήσεις πως υπάρχει εξαιρετικό κλίμα εντός της ομάδας, κάτι που βγαίνει και στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο επικράτησε εύκολα με 6-0 της Τζένοα και έκανε το «2 στα 2» στην Σέριε Α!!

Οι παρτενοπέι έχουν θέσει υψηλούς στόχους για φέτος και… ο Γκατούζο δεν κρύβει πως η κατάκτηση της Σέριε Α δεν είναι… απλησίαστο όνειρο!

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φάνηκε πως οι Ναπολιτάνοι δεν θα έχουν ιδιαίτερα δύσκολο έργο. Στο 10΄μόλις λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν το γρήγορο γκολ που έψαχναν. Ο Λοθάνο με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0!

Στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι παρτενοπέι σπατάλησαν πολλές ακόμα ευκαιρίες, δείχνοντας διάθεση να κλείσουν γρήγορα την υπόθεση τρίποντο. Ωστόσο, το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτού.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι κατάφερε να σημειώσει και δεύτερο γκολ, και τι… ΓΚΟΛ! Μετά από μια εκπληκτική ομαδική συνεργασία ο Ζιελίνσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ένα τέρμα σπάνιας ομορφιάς από την ομάδα του Γκατούζο!

Στο 57′ ο Μέρτενς με ωραίο δυνατό σουτ έβαλε με την σειρά του το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, κάνοντας το 3-0! Η Τζένοα έδειχνε πως δεν μπορεί με τίποτα να ακολουθήσει τον ρυθμό των Ναπολιτάνων.

Στο 65′ ο Μέρτενς έδωσε πάσα… έτοιμο γκολ στον Λοθάνο ο οποίος με την σειρά του έγραψε το 4-0! O Ελμάς στο 69′ έκανε το 5-0, αλλά η Νάπολι δεν σταμάτησε εκεί. Στο 72′ ο Πολιτάνο με όμορφο σουτ έγραψε το 6-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.