Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Παρί Σεν Ζερμέν

Μεστή η Παρί με πρωταγωνιστή τον… ξεχασμένο Ικάρντι (vid)

Με τον Μάουρο Ικάρντι να κάνει (επιτέλους) ένα ωραίο ματς, η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ρεμς για την 5η αγωνιστική της Ligue 1.

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν αφού επιβλήθηκε της Ρεμς εκτός έδρας με 2-0. Οι Παριζιάνοι ανεβαίνουν σταθερά στη βαθμολογία μετά το κακό τους ξεκίνημα. Για την ακρίβεια, βρίσκονται στην πέμπτη θέση και το να ανέβουν εκ νέου αποτελεί μονόδρομο γι’ αυτούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και MVP του αγώνα ήταν ο Μάουρο Ικάρντι. Ο Αργεντινός σέντερ φορ δείχνει να επιστρέφει στις καλές εμφανίσεις, με τον προπονητή του να τον εμπιστεύεται. Ο Τόμας Τούχελ τον ξεκίνησε βασικό και ο παίκτης του τον δικαίωσε περίτρανα.

Όπως ήταν λογικό, η Παρί ξεκίνησε δυνατά ώστε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Πράγμα που το κατάφερε γρήγορα σχετικά, μιας και στο 9′ άνοιξε το σκορ. Ο Ικάρντι έκανε αυτό που κάθε σέντερ φορ πρέπει, να βάζει την μπάλα στο πλεκτό. Ένα δεκάλεπτο μετά πήγε να σκοράρει ξανά, αλλά ο Ράικοβιτς του είπε «όχι».

Η συνέχεια περιλάμβανε κατοχή της Παρί Σεν Ζερμέν δίχως κλασικές ευκαιρίες. Πιο πολύ διαχείριση του σκορ και δυνάμεων. Ο Νεϊμάρ επιχείρησε να σκοράρει με ατομική ενέργεια στο 43′ αλλά αστόχησε για λίγο. Αισθητή την παρουσία του πήγε να κάνει και ο Τάσος Δώνης στο δεύτερο ημίχρονο με μια άστοχη όμως σέντρα.

Ξανά Ικάρντι και τέλος η σεμνή τελετή για την Παρί

Στο 62΄ έγινε η φάση που εν τέλει έκρινε το παιχνίδι. Ο Μπαπέ έβγαλε μια εξαίσια μπαλιά στον Ικάρντι και ο τελευταίος δεν λάθεψε. Τέσσερα λεπτά όμως, έκανε ο διαιτητής να μετρήσει το γκολ. Εξετάστηκε η φάση στο VAR για να διαπιστωθεί αν υπήρξε οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Αλλά τελικά το τέρμα μέτρησε κανονικά.

Το υπόλοιπο μισάωρο του αγώνα δεν είχε κάτι το πολύ εξεζητημένο. Οι Νεϊμάρ και Μπαπέ ήθελαν να βάλουν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ, αλλά μάταια. Έτσι, χάρη στον Μάουρο Ικάρντι, η Παρί Σεν Ζερμέν συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο γαλλικό πρωτάθλημα.