Πρόεδρος Φενέρμπαχτσε: «Ας πέσουμε κατηγορία αν χρειαστεί»! (vid)
Άρσεναλ: Σημαντική απουσία ενόψει του ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι!
Τσέλσι: Ο Στέρλινγκ αγνοεί τα χρήματα και δεν το… κουνάει από το Λονδίνο!
Μπρούνο Φερνάντες: «Αυτός ο κανόνας πρέπει να εξαφανιστεί»!
Για αυτό αποβλήθηκε ο Τσάβι – «Δώσε του κόκκινη! Απέβαλλε τον εδώ και τώρα» (pic)
Λίβερπουλ

Απόλυτη αποθέωση Κλοπ για Ζότα!

Ο Γιούργκεν Κλοπ δεν πίστευε αυτό που έβλεπε μπροστά του στην αναμέτρηση της Λίβερπουλ με την Άρσεναλ, καθώς λάτρεψε στην εμφάνιση του Ντιόγκο Ζότα!

Η Λίβερπουλ νίκησε στο ρελαντί το βράδυ της Δευτέρας (28/9) με σκορ 3-1 την Άρσεναλ και έκανε το 2/2 στις νίκες στην Premier League. Ωστόσο, ο Γιούργκεν Κλοπ δεν ευχαριστήθηκε περισσότερο αυτό το γεγονός. Αλλά την εμφάνιση ενός καινούριου παίκτη.

Ο Λόγος φυσικά για τον Ντιόγκο Ζότα, ο οποίος αποκτήθηκε από τη Γουλβς! Ο Πορτογάλος άσος πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση και ο Γερμανός τεχνικός εκστασιάστηκε με αυτό!

Ο Ζότα αντικατέστησε τον Σαντιό Μανέ στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα υπέροχο γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 υπέρ των «κόκκινων». Μάλιστα, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του νεοαποκτηθέντα ποδοσφαιριστή, ο Κλοπ δήλωσε σίγουρος πως ο Ζότα είναι ακόμη στο 20% των δυνατοτήτων του. Ότι έχει πολλά να προσφέρει δηλαδή ακόμα ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός. Jurgen Klopp Full Of Praises For Diogo Jota Says "He's Been On My List For  Two Or Three Years" - Lodgexpress

Δείτε αναλυτικά όλα όσα ανέφερε ο Κλοπ για τον Ζότα:

«Ο Ζότα μπήκε μέσα και απλά έπαιξε το ποδόσφαιρό του. Προσπάθησε να αμυνθεί όπως αμυνόμαστε. Βρίσκεται στο 20% των γνώσεων του πώς παίζουμε. Είχαμε συναντήσεις για να το συζητήσουμε αλλά θα πάρει χρόνο και σήμερα είδε περίπου 60-70 λεπτά τον Σαντιό Μανέ πώς το κάνει και μπήκε στο γήπεδο παίζοντας πολύ καλά. Σκόραρε ένα σούπερ γκολ, καλό πρώτο παιχνίδι στο Ανφιλντ, δεν θα το ξεχάσω ποτέ, τόσο καλό παιχνίδι!».

Το… ονειρεμένο ντεμπούτο του Ντιόγκο Ζότα

Ο Πορτογάλος επιθετικός μπήκε στο 80ο λεπτό ως αλλαγή αλλά κατάφερε να κάνει όσα δεν κατάφεραν άλλοι σε 90 λεπτά. Η χρήση στο αριστερό άκρο της επίθεσης τον έκανε να συγκλίνει συχνά προς τον άξονα και να πατάει περιοχή.

Έτσι, σε μόλις 10 λεπτά μέτρησε 3 σουτ εκ των οποίων το ένα κατέληξε στα δίχτυα. Δημιούργησε μία καλή ευκαιρία την οποία δε μπόρεσαν να αξιοποιήσουν οι συμπαίκτες του και μέτρησε 16 επαφές και 7 πάσες με ποσοστό ευστοχίας 85%. Το σημαντικότερο, όμως, ήταν ότι τον αισθάνθηκε η άμυνα της Άρσεναλ, καθώς με τις κινήσεις του ήταν εξαιρετικά επικίνδυνος.

Τρομερή αν μη τι άλλο εμφάνιση, που έκανε μέχρι και τον Κλοπ να υποκλιθεί…