Δεν πίστευε στα μάτια του ο Αρτέτα: Τα έπαθε ΟΛΑ στο δεύτερο γκολ του Μπεν Γουάιτ! (pic)
Ο Ποτσετίνο είπε αλήθειες για την Τσέλσι, μετά την «πεντάρα» από την Άρσεναλ!
Κανείς στην Τσέλσι δεν θα καταλάβει ΠΟΤΕ πως ο Τζάκσον αστόχησε από εκεί! (vid)
Ο Μίλικ μίλησε στο τέλος νικώντας τον Μανδά κι έστειλε τη Γιουβέντους στον τελικό! (vid)
H Άρσεναλ έστειλε μήνυμα σε όλους με την ιστορική «πεντάρα» στην Τσέλσι! (vid)
Le Parisien: Η Παρί ενεργοποιεί τη ρήτρα της χαφάρας της Σίτι!
Μπεν Γουάιτ και Χάβερτς έστειλαν για… τσάι την άμυνα της Τσέλσι! (vids)
Λάτσιο – Γιουβέντους: «Ντοπιέτα» ο Καστεγιάνος, ισόπαλο το συνολικό σκορ! (vids)
Έξαλλος ο Αλόνσο στην προπόνηση: «Όχι, γαμ@@νες γιώμες» (vid)
Δυο παίκτες της Premier League συνελήφθησαν για βιασμό και σεξουαλική επίθεση!
Ίντερ: Και ιστορία έγραψε και δεύτερο αστέρι έραψε!
«Κανονιά» του Τροσάρ και 1-0 η Άρσεναλ κόντρα στην Τσέλσι! (vid)
Ο Λουίς Ενρίκε τρελάθηκε και θέλει διακαώς το τρεμπλ με την Παρί!
Αρχηγική κίνηση από τον Μόντριτς: Έτσι, κλείνει στόματα στη Ρεάλ!
Αγγλική εφημερίδα βλέπει νέο «πόλεμο» Σίτι- Άρσεναλ για τον Γκιμαράες!
Λίβερπουλ

To ντεμπούτο του Ντιόγκο Ζότα ήταν ονειρεμένο (vid)

Ερχόμενος από τον πάγκο, ο Ντιόγκο Ζότα ντεμπούταρε στην Πρέμιερ Λιγκ με τη φανέλα της Λίβερπουλ συνδυάζοντάς το με μία εξαιρετική εμφάνιση.

Την πρώτη του εμφάνιση στην Πρέμιερ Λιγκ ως παίκτης της Λίβερπουλ πραγματοποίησε ο Ντιόγκο Ζότα. Ο Πορτογάλος επιθετικός μπήκε στο 80ο λεπτό ως αλλαγή αλλά κατάφερε να κάνει όσα δεν κατάφεραν άλλοι σε 90 λεπτά. Η χρήση στο αριστερό άκρο της επίθεσης τον έκανε να συγκλίνει συχνά προς τον άξονα και να πατάει περιοχή.

Έτσι, σε μόλις 10 λεπτά μέτρησε 3 σουτ εκ των οποίων το ένα κατέληξε στα δίχτυα. Δημιούργησε μία καλή ευκαιρία την οποία δε μπόρεσαν να αξιοποιήσουν οι συμπαίκτες του και μέτρησε 16 επαφές και 7 πάσες με ποσοστό ευστοχίας 85%. Το σημαντικότερο, όμως, ήταν ότι τον αισθάνθηκε η άμυνα της Άρσεναλ, καθώς με τις κινήσεις του ήταν εξαιρετικά επικίνδυνος.

Ας σημειωθεί ότι οι 3 τελευταία παίκτες που σκόραραν στο ντεμπούτο τους στο πρωτάθλημα με τη Λίβερπουλ ήταν ο Ντιόγκο Ζότα, ο Σαλάχ και ο Μανέ. Παράλληλα, ο Ζότα έγινε ο 33ο διαφορετικός παίκτης στην εποχή Κλοπ που σκοράρει στο πρωτάθλημα.

Η Λίβερπουλ “έπνιξε” την Άρσεναλ

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, η Λίβερπουλ υποδέχθηκε την Άρσεναλ στο “Άνφιλντ”. Οι “κόκκινοι” παίζοντας το καλύτερο παιχνίδι τους μετά την καραντίνα ξεδίπλωσαν στον αγωνιστικό χώρο όλες τις αρετές τους, με την τελικό 3-1 αποτέλεσμα να λέει την πλήρη αλήθεια του αγώνα. Έτσι, οι πρωταθλητές Αγγλίας έκαναν το 3 στα 3 και είναι πια μόνοι πρώτοι στην κορυφή. Όσον αφορά την ομάδα του Αρτέτα, είχε πολλούς παίκτες σε κακή μέρα και γνώρισε την πρώτη της ήττα στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, η Άρσεναλ δε βρήκε λύσεις στο ασφυκτικό πρέσινγκ των “κόκκινων”. Τις λίγες φορές που απορρόφησαν την πίεση χάρη στις εμπνεύσεις του Θεμπάγιος, ο Λακαζέτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Άλισον.