Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Primera División

Από τα πάντα στο… τίποτα η Ατλέτικο! (vid)

Τη μία αγωνιστική έριξε έξι γκολ την επόμενη η Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε στο 0-0 με τη Βιγιαρεάλ στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Λα Λίγκα.

Μήπως τη μάτιασαν; Ή μήπως είναι ασταθής σαν ομάδα; Η Ατλέτικο Μαδρίτης πριν από μία εβδομάδα έριξε έξι γκολ μέσα στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο”. Λίγες ημέρες μετά έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο τη Βιγιαρεάλ στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Λα Λίγκα.

Οι “ροχιμπλάνκος” είδαν όλα τα… βαριά τους ονόματα να παίζουν. Ωστόσο, δεν κατάφεραν με κανένα τρόπο να “ξεκλειδώσουν” την άμυνα του “κίτρινου υποβρυχίου”.

Από τα πρώτα, κιόλας, λεπτά της αναμέτρησης φαινόταν πως και ποιος έκανε κουμάντο στον αγωνιστικό χώρο του “Γοάντα Μετροπολιτάνο”. Αυτή δεν ήταν άλλη από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Άλλωστε η ποιότητα των δύο ομάδων έδινε αυτό το πλεονέκτημα στους γηπεδούχους, ώστε να μπουν με… άλλον αέρα.

Η κατοχή της μπάλας και ο έλεγχος του ματς ήταν “πρόβλημα” των ποδοσφαιριστών του Ντιέγκο Σιμεόνε. Από την άλλη μεριά η Βιγιαρέλα προσπαθούσε να το πάει στο αργό τέμπο. Όσο μπορούσε δηλαδή και όσο της το επέτρεπαν οι Μαδριλένοι. Μάλιστα, το “κίτρινο υποβρύχιο” ήθελε να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση. Όχι και τόσο εύκολο εδώ που τα λέμε. Ειδικά σε ομάδα του “Τσόλο” που είναι… ειδικός σε κάτι τέτοια.

Ο χρόνος περνούσε. Τα λεπτά κυλούσαν και ο Λουίς Σουάρες, ο οποίος την περασμένη αγωνιστική σημείωσε σε 20 λεπτά δύο γκολ και μία ασίστ, δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός. Κάτι που ίσχυε και για τον Ζοάο Φέλιξ. Η άμυνα της Βιγιαρεάλ ήταν κάτι παραπάνω από καλή. Ο Σιμεόνε ανακάτεψε όσο περισσότερο μπορούσε την τράπουλα. Έβαλε μέσα τον Ντιέγκο Κόστα για να τους “σπάσει” την άμυνα και τον τσαμπουκά.

Ωστόσο και αυτό δεν βοήθησε ιδιαίτερα. Το 0-0 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα με την Ατλέτικο Μαδρίτης να κερδίζει μόνο τις εντυπώσεις και τίποτα παραπάνω. Συν τον βαθμό της ισοπαλίας. Κάτι που πήρε και η Βιγιαρεάλ με το ταπεινό πλην τίμιο ποδοσφαιρικό θέαμα που παρουσίασε στο χορτάρι του “Γουάντα Μετροπολιτάνο”.