Ρίχνει… μπουρλότο η Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν αναλαμβάνει την Μπάγερν Μονάχου»
Guardian: «Η Άρσεναλ αντεπιτίθεται με 180 εκατ. ευρώ για δύο παιχταράδες»
Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν… νιώθει από κούραση – Θέλει να διαλύσει την Μπαρτσελόνα
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
Bundesliga

Έκανε πλάκα στη Σάλκε η Λειψία με “τεσσάρα”!

Εύκολο έργο είχε εντός έδρας κόντρα στη Σάλκε η Λειψία με τους γηπεδούχους να επικρατούν με σκορ 4-0 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Εύκολο βράδυ για τη Λειψία. Οι “ταύροι” δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στη Σάλκε που πάει από ήττα σε ήττα. Η ομάδα της Red Bull υποδέχτηκε στην έδρα της τους “βασιλικούς μπλε” στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα, επικρατώντας με σκορ 4-0.

Έτσι, η Λειψία έφτασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Σε αντίθεση με την ομάδα της κοιλάδας του Ρουρ που παραμένει πολύ χαμηλά!

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια τους και έδειχναν πως αργά ή γρήγορα θα έβαζαν κάποιο γκολ. Έτσι και έγινε. Έπρεπε να περιμένουν ως το 31′. Από εκεί και πέρα η… μπάλα χάθηκε. Το 1-0 για τη Λειψία έγινε από τον Μποσντογκάν, ο οποίος έστειλε άθελά του σημείωσε γκολ σε… λάθος εστία. Η άμυνα της Σάλκε από εκείνο το σημείο και έπειτα ήταν αλλού.

Αυτό δεν το άφησαν έτσι οι γηπεδούχοι. Σημείωσαν όσα πιο πολλά γκολ μπορούσαν. Κάπως έτσι λοιπόν στο 35′ ο Ανχελίνιο “έγραψε” το 2-0 και στην ουσία τελείωσε το ματς. Μιας και οι “Βασιλικοί μπλε” έδειχναν να είναι εκτός τόπου και χρόνου. Η Λειψία είχε όρεξη για… γούστα και τα έκανε πραγματικότητα.

Πιο συγκεκριμένα, στο 45′ ο Ορμπάν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τόσες πολλές φάσεις και κατά συνέπεια δεν είχε και τόσα πολλά γκολ. Παρόλα αυτά το… κερασάκι στην τούρτα των γηπεδούχων το έβαλε ο Χάλστεμπεργκ στο 80′ από το σημείο του πέναλτι, διαμορφώνοντας με αυτό τον τρόπο το τελικό αποτέλεσμα.