La Liga: Στέλνει το El Clasico εκτός Ισπανίας!
Τραγικές άμυνες από Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ, δώρα σε Έβερτον και Σέφιλντ! (vids)
Πάνος Κατσέρης: Το ακατέργαστο ελληνικό διαμάντι της Ligue 1 (vid)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
Home Page

Η Ντόρτμουντ “Χάαλασε” τον κόσμο για μία ακόμη φορά (vid)

Με τον Ρέινα να σερβίρει και τον Χάαλαντ να σκοράρει, η Ντόρτμουντ κέρδισε εντός έδρας την Φράιμπουργκ με 4-0 και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, η Ντόρτμουντ υποδέχθηκε την Φράιμπουργκ στο “Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ”. Η Ντόρτμουντ επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Άουγκσμπουργκ στο πρωτάθλημα και τη Μπάγερν στο Σούπερ Καπ. Ειδικότερα, μετά από ένα κακό πρώτο μισάωρο, η ομάδα του Φαβρ πάτησε γκάζι επικρατώντας άνετα με 4-0. Έτσι, έφτασε τις 2 νίκες σε 3 παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Οι Βεστφαλοί είχαν την κατοχή την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Ωστόσο, η καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων την απέτρεπε να δημιουργήσει έστω και υποψία ευκαιρίας.

Από το πουθενά, όμως, ήρθε ένας συνήθης ύποπτος να δώσει τη λύση στους γηπεδούχους. Στο 30ο λεπτό, μετά από κλέψιμο του Ρόιος, ο Ρέιν έδωσε για τον Χάλαντ, ο οποίος με υπέροχο συρτό σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Ας σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη επαφή του Χάαλαντ με τη μπάλα μέσα στην περιοχή. Αυτό ήταν το 4ο γκολ του Νορβηγού σε 5 παιχνίδια φέτος σε όλες τις διοργανώσεις.

Αυτό το γκολ έδωσε φτερά στα πόδια ων παικτών της ομάδας του Φαβρ. Έτσι, μέσα σε διάστημα 10 λεπτών μετά το πρώτο γκολ απείλησε 3 φορές. Τις πρώτες 2 φορές τα σουτ των Ρέινα και Χάλαντ πέρασαν λίγο άουτ. Την τρίτη φορά, ο Μίλερ με διπλή προσπάθεια απέκρουσε το σουτ του Χούμελς από πολύ κοντινή απόσταση.

Παράσταση για ένα ρόλο

To 2o ημίχρονο έφερε εκ νέου χαμόγελα στους Βεστφαλούς. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρέινα, ο Τσαν με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Η Ντόρτμουντ είχε πάρει μπρος και σφυροκοπούσε τη Φράιμπουργκ. Ωστόσο, ο Βίτσελ στο 52ο λεπτό, δε μπόρεσε να μετατρέψει σε ασίστ την πάσα του Ρείνα στην καρδιά της περιοχής.

Η επόμενη ευκαιρία της Ντόρτμουντ χάθηκε από τον Ρόιος, ο οποίος δε βρήκε εστία με το κεφάλι στο 64ο λεπτό.

Αυτό που δεν μπορούσαν να καταφέρουν οι υπόλοιποι το πέτυχε ο Χάαλαντ στο 66ο λεπτό. Μετά από κλέψιμο του Ρέινα, ο ίδιος παίκτης πάσαρε για τον Νορβηγό, ο οποίος πέτυχε το 3-0 και το 17ο γκολ του σε 18 παιχνίδια στη Μπουντεσλίγκα.

Ο Χάαλαντ έψαξε το χατ τρικ στο 79ο λεπτό αλλά το μακρινό σουτ του πέρασε λίγο άουτ. Το κερασάκι στην τούρτα πέτυχε ο Πάσλακ, ο οποίος παρέλαβε έτοιμο γκολ από το Χάαλαντ για το τελικό 4-0.