Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Άρσεναλ

Κρατάει τη νίκη η Άρσεναλ – “πετάει” την εμφάνιση (vid)

H Άρσεναλ κατέκτησε το εντός έδρας τρίποντο με αντίπαλο τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, επικρατώντας με 2-1 αλλά προβληματίζοντας με την απόδοσή της.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Άρσεναλ υποδέχτηκε τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο “Εμιρέιτς”. Παρά την προβληματική τους εμφάνιση, οι “κανονιέρηδες” κέρδισαν τους 3 βαθμούς απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ μετά τη νίκη με 2-1. Έτσι, έφτασε τις 3 νίκες σε 4 αγώνες, την ώρα που οι “λεπίδες” δεν έχουν ακόμα συλλέξει βαθμό στο πρωτάθλημα.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Νταβίντ Λουίζ να δίνει μία τρομάρα στους οπαδούς της ομάδας του. Ωστόσο, το λάθος του σε επικίνδυνο σημείο δεν κόστισε στους “κανονιέρηδες”.

Η Άρσεναλ δυσκολευόταν να βρει ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με την κυκλοφορία της να μη λειτουργεί ιδανικά. Ειδικότερα, η καλά οργανωμένη άμυνα της Σέφιλντ απέτρεπε τους “κανονιέρηδες” από το να φτάσουν στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Παράλληλα, όλοι οι παίκτες του Αρτέτα έμοιαζαν εγκλωβισμένοι και χωρίς επιλογές στην επίθεση,

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 36ο λεπτό για να δούμε μία καλή ευκαιρία. Μετά από λάθος του Ραμσντειλ, ο Ομπαμεγιάνγκ δοκίμασε το μακρινό σουτ χωρίς επιτυχία. Η Άρσεναλ δεν έπαιζε καθόλου από τη δεξιά της πλευρά και ο Αρτέτα έβλεπε την ομάδα του με προβληματισμό να κατευθύνεται στα αποδυτήρια μετά το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Η ποιότητα της Άρσεναλ έκανε τη διαφορά

Τις ίδιες δυσκολίες διάσπασης της αντίπαλης άμυνας αντιμετώπιζαν οι γηπεδούχοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Αρτέτα έβαλε ως αλλαγή τον Πεπέ στη θέση του Ενκέτια μόλις στο 57ο λεπτό, με την πρόθεση να κερδίσει κάτι από το απρόβλεπτο στο παιχνίδι του Ιβοριανού.

Τελικά, ο γόρδιος δεσμός λύθηκε μετά από μία ώρα αγώνα από τον Σακά. Μετά από υπέροχο συνδυασμό 5 ποδοσφαιριστών της Άρσεναλ μέσα στην περιοχή, ο πιτσιρικάς σκόραρε το 1-0 με κεφαλιά.

6 λεπτά μετά την αλλαγή ο Πεπέ έκανε αυτό το οποίο του ζήτησε ο προπονητής του. Πήρε μία ατομική προσπάθεια πάνω του και με ψύχραιμο πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Η ομάδα του Αρτέτα διαχειριζόταν πια άνετα αυτό το προβάδισμα. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Σέφιλντ μείωσε σε 2-1 στο 84ο λεπτό. Ειδικότερα, με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ του Μακγκόλντρικ, οι “λεπίδες” πέτυχαν το πρώτο τέρμα τους στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ.

Η Σέφιλντ πίεσε για την ισοπαλία στο τέλος αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με συνέπεια να μείνει αυτό το 2-1.