Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Ρεάλ Μαδρίτης

Στην κορυφή η Ρεάλ με μπόλικο ιδρώτα (vid)

Η Ρεάλ "τα χρειάστηκε" απέναντι στη Λεβάντε αλλά τελικά κατάφερε να φύγει με το εκτός έδρας τρίποντο χάρη στα γκολ του Βινίσιους και του Μπενζεμά.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξενήθηκε από τη Λεβάντε στο στάδιο “Ντε Λα Κεράμικα. Η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Λεβάντε αλλά τελικά κέρδισε με 2-0. Έτσι, βρέθηκε στην κορυφής της La Liga με 3 νίκες και 1 ισοπαλία έχοντας δώσει 2 περισσότερους αγώνες από τη Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ευτύχησε να πρηγηθεί νωρίς. Στο 16ο λεπτό, ο Βινίσιους πέτυχε για πρώτη φορά στην καριέρα του με τη Ρεάλ γκολ σε 2ο συνεχόμενο παιχνίδι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ στην απέναντι γωνία έγραψε το 1-0.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε μετά συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Ωστόσο, το οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε την κεφαλιά του Βούκσεβιτς μετά από κόρνερ. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την προσπάθεια του Μπενζεμά, την οποία απέκρουσε ο Αιτόρ Φερνάντεζ.

Δεύτερο ημίχρονο με δύο πρόσωπα της Ρεάλ

Στην επανάληψη επιχείρησε να ασκήσει αμέσως πίεση στα αντίπαλα καρέ. Έτσι, μέσα σε λίγα λεπτά είχε 2 καλές στιγμές. Το πλασέ του Μπενζεμά σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι ενώ το αντίστοιχο του Βινίσιους πέρασε λίγο άουτ.

Η ασφυκτική της πίεση ανάγκαζε τους γηπεδούχους σε λάθη. Ωστόσο, για μία ακόμη φορά ο Βινίσους δε μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί στο 54ο λεπτό. Παρά το καλό της ξεκίνημα στο δεύτερο 45λεπτο, η Λεβάντε μετά από 10 λεπτά έδειχνε ικανή να απειλήσει όποτε ήθελε βρίσκοντας αρκετούς κενούς χώρους.

Έτσι, απάντησε στις ευκαιρίες με το σουτ του Μπάρτι στο 58΄. Ο Κουρτουά ήταν εκεί για να εξουδετερώσει τον κίνδυνο.  Λίγα λεπτά αργότερα, ο Βέλγος απέκρουσε ξανά με εντυπωσιακό τρόπο σουτ από τον ίδιο παίκτη.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε αναλάβει παθητικό ρόλο μένοντας πίσω από τη μπάλα μετά το 70ο λεπτό και με πολύ κοντά τις γραμμές. Χρειάστηκε για μία ακόμη φορά τον Κουρτουά, ο οποίος αποσόβησε έναν ακόμη κίνδυνο στο 77ο λεπτό.

Μετά το 80ο λεπτό έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού, με τους παίκτες της "βασίλισσας" να βγάζουν κούραση. Τελικά, αυτή που βρήκε δίχτυα ήταν η Ρεάλ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, με τον Μπενζεμά να διαμορφώνει στην κόντρα επίθεση το τελικό 2-0.