Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Αγγλία

H εθνική Αγγλίας έχει κάθε λόγο να ελπίζει (stat)

Η εθνική Αγγλίας έχει κάθε λόγο να ελπίζει ότι μπορεί να διεκδικήσει επιτυχίες στο μέλλον μετά την πρόσφατη εμφάνισή της κόντρα στην εθνική Ουαλίας.

Η εθνική Αγγλίας επιβεβαίωσε το βάθος στο ρόστερ της στο χθεσινό (8/10) φιλικό με αντίπαλο την εθνική Ουαλίας. Τα “λιοντάρια” επικράτησαν εύκολα με 3-0 των “δράκων”, οι οποίοι δεν είχαν στη σύνθεση τους τον τραυματία Γκάρεθ Μπέιλ. Αυτό δεν αναιρεί, τίποτα, όμως, από την προσπάθειά τους, δεδομένοι ότι ο Σαουθγκέιτ κατέβασε μία πειραματική ενδεκάδα που πιθανότατα δε θα δούμε ξανά στο άμεσο μέλλον.

Ειδικότερα, ο Άγγλος τεχνικός έδωσε την ευκαιρία σε 4 παίκτες να πραγματοποιήσουν το ντεμπούτο τους με τον εθνόσημο. Ο Σακά της Άρσεναλ, ο Κάλβερτ Λιούιν της Έβερτον, ο Μπαρνς της Λέστερ και ο Ρις Τζέιμς της Τσέλσι αγωνίστηκαν για πρώτη φορά με την εθνική τους ομάδα. Αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι των Άγγλων κατά το οποίο 4 παίκτες έκαναν ντεμπούτο. Κάτι παρόμοιο είχε να συμβεί από τον Απρίλιο/Μάιο του 1933.

Ντεμπούτο και γκολ

Το θετικά για τα “λιοντάρια”, όμως, δεν σταματάνε εκεί. Τα 3 τέρματα που σκόραραν οι γηπεδούχοι προήλθαν από παίκτες που δεν είχαν πετύχει ξανά γκολ με το εθνόσημο. Αρχικά, στο 26ο λεπτό σκόραρε ο Κάλβερτ Λιούιν στο ντεμπούτο του μετά από σέντρα του Τζακ Γκρίλις. Το δεύτερο τέρμα πέτυχε ο Κόνορ Κόαντι στο 53ο λεπτό. Αυτό, μάλιστα, ήταν το πρώτο του γκολ σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο μετά από 112 παιχνίδια. Σε αυτό το διάστημα μέτρησε μόλις 2 τελικές. Αμφότερες πραγματοποιήθηκαν στο χθεσινό παιχνίδι.

Τέλος το πρώτο του γκολ με την εθνική ομάδα πέτυχε και ο Ντάνι Ινγκς. Στην τρίτη του συμμετοχή με το εθνόσημο, ο 28χρονος φορμαρισμένος στράικερ πέτυχε το παρθενικό του γκολ στο 63ο λεπτό με ένα υπέροχο ψαλιδάκι.