Ρίχνει… μπουρλότο η Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν αναλαμβάνει την Μπάγερν Μονάχου»
Guardian: «Η Άρσεναλ αντεπιτίθεται με 180 εκατ. ευρώ για δύο παιχταράδες»
Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
Nations League

Ο Πογκμπά έκοψε στη μέση τους Κροάτες (vid)

Μία κάθετη πάσα του Πολ Πογκμπά έκρινε τo ματς ανάμεσα στην εθνική Γαλλίας και την εθνική Κροατίας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Νations League.

Όταν βρίσκεται σε καλή διάθεση, ο Πολ Πογκμπά μπορεί να κάνει παπάδες μέσα στο γήπεδο. Όταν δε συμβαίνει αυτό μπορεί να εκνευρίσει και τον πιο φανατικό οπαδό του. Ευτυχώς για την εθνική του ομάδα, κόντρα στην εθνική Κροατίας, ο Γάλλος ήταν ένας άνθρωπος σε αποστολή. Ο μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν αυτός που έκρινε το παιχνίδι σε μεγάλο βαθμό με την καθοριστική πάσα που έβγαλε για το νικητήριο γκολ των “τρικολόρ”.

Ας το πάρουμε, όμως, από την αρχή. Η εθνική Γαλλίας προηγήθηκε με 1-0 μόλις στο 8ο λεπτό με δυνατό σουτ του Γκριζμάν. Οι Κροάτες μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης ισοφαρίζοντας με τον Βλάσιτς στο 64΄. Ο Ντιντιέ Ντεσάμπ, βλέποντας ότι ήταν δύσκολο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα με τους 11 που αγωνίζονταν αποφάσισε να επιστρατεύσει τον Πογκμπά από τον πάγκο. Και εκείνος τον δικαίωσε. Αφού μπήκε στο 74ο λεπτό, 4 λεπτά αργότερα, με μία μπαλιά ξυραφιά από το κέντρο του γηπέδου βρήκε στην κίνηση τον προωθημένο, Λούκας Ντιν. Αυτός με τη μία γύρισε για τον Εμπαπέ, ο οποίος ανενόχλητος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Έτσι, ο Πογκμπά βοήθησε την εθνική του ομάδα να φτάσει τους 10 βαθμούς στον όμιλο μετά από 4 αγωνιστικές. Συγκατοικεί στην κορυφή με την Πορτογαλία, η οποία όμως έχει υψηλότερο συντελεστή τερμάτων.

O Ζότα αναπλήρωσε επάξια το κενό του Κριστιάνο (vid)

O Ντιόγκο Ζότα τόσο στη Λίβερπουλ όσο και στην εθνική Πορτογαλίας έχει συνηθίσει να μπαίνει από τον πάγκο και να αλλάζει τα πράγματα. Ωστόσο, στο πρόσφατο ματς της εθνικής του ομάδας με αντίπαλο τη Σουηδία κλήθηκε να ξεκινήσει στο βασικό σχήμα. Εν τη απουσία του Κριστιάνο Ρονάλντο λόγω κορονοϊού, ο επιθετικός των “κόκκινων” όχι μόνο δε λύγισε υπό την πίεση αλλά κουβάλησε και την ομάδα στις πλάτες του.

Ειδικότερα, με 2 προσωπικά τέρματα και 1 ασίστ αναδείχθηκε φυσιολογικά ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης. Την αρχή έκανε με μία ασίστ δείγμα του αλτρουισμού του για τον Μπερνάντο Σίλβα στο 21ο λεπτό. 23 λεπτά αργότερα με ψύχραιμο τελείωμα διπλασίασε το δείκτη του σκορ. Το κερασάκι στην τούρτα πέτυχε στο 71ο λεπτό με μία απίθανη ατομική ενέργεια που κατέληξε σε γκολ.