Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Παρί Σεν Ζερμέν

Νιμ – Παρί: Τεσσάρα πριν τα αστέρια!(vid)

Με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Παρί Σεν Ζερμέν έφυγε με το διπλό από την έδρα της Νιμ, επικρατώντας με σκορ 4-0

Παρά τις πολλές της απουσίες λόγω τραυματισμών και κορωνοϊού, η Παρί κατάφερε να περάσει από την έδρα της Νιμ, επικρατώντας με σκορ 0-4. Στους 15 βαθμούς οι Παριζιάνοι μετά από 7 αγώνες. Συγκινητική αφιέρωση του Κίλιαν Μπαπέ στο πρώτο του γκολ.

Ο Τόμας Τούχελ ήξερε καλά ότι η ομάδα του δεν θα είχε εύκολο βράδυ κόντρα στη Νιμ. Οι πολλές απουσίες των Παριζιάνων δεν τους επέτρεπαν να κάνουν σκέψεις για…περίπατο. Πάντως, τα πράγματα έγιναν πιο απλά για την Παρί, μόλις στο 12′, αφού οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες εξαιτίας της απευθείας κόκκινης κάρτας που αντίκρυσε ο Λαντρέ.

20 λεπτά αργότερα, οι φιναλίστ του περσινού Τσάμπιονς Λιγκ βρρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ραφίνια βρήκε αρκετό χώρο μπροστά του και με εκπληκτική κάθετη βρήκε τον Κίλιαν Μπαπέ. Εκείνος βρέθηκε τετ α τετ με τον Ρεινέ κι αφού τον προσπέρασε με εκπληκτική προσποίηση, έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ο Μπαπέ σήκωσε τη φανέλα κι έδειξε το μήνυμα που είχε γράψει στη μπλούζα του. «Να είσαι Λούκας, είμαι μαζί σου». Ο πανηγυρισμός ήταν αφιερωμένος στον 8χρονο Λούκας, που είναι φίλος της Παρί και δίνει σκληρή μάχη για να νικήσει τον καρκίνο. Ο Μπαπέ συγκλόνισε αφιερώνοντας το γκολ στον μικρό φίλο της Παρί που δίνει μάχη με τον καρκίνο (vid)

Στην επανάληψη, η Παρί άργησε να βρει το γκολ που θα κλείδωνε το τρίποντο, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα. Αυτό ήρθε 12 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με τον Φλορέντσι να σκοράρει το παρθενικό του γκολ με την ομάδα έπειτα από ασίστ του Πάμπλο Σαράμπια.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μπαπέ πέτυχε και δεύτερο γκολ, για να γράψει το 3-0 για τους πρωταθλητές Γαλλίας, ενώ το τελικό 4-0 πέτυχε ο Πάμπλο Σαράμπια.

Πλέον, η ομάδα του Τούχελ στρέφει την προσοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ, όπου φιλοξενεί τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το βράδυ της Τρίτης.