Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Γκολ τίτλου για την Ίντερ, με τον Ατσέρμπι να «καρφώνει» τη Μίλαν! (vid)
Αποκαλύφθηκε ο διάλογος των διαιτητών για τη μεγάλη φάση της Μπαρτσελόνα!
Άντζελο Σίνα, ο αφανής ήρωας του Ολυμπιακού με τις απίστευτες αποκρούσεις του! (vid)
Μόντριτς για επιστροφή στην Premier League: «Ποτέ δε ξέρεις»!
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΗ ΜΙΛΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ! (vids)
Ο Αρτέτα έδωσε μία μοναδική απάντηση όταν ρωτήθηκε ποιους παίκτες θα αγόραζε με 1 δις λίρες! (vid)
Φουλ για το τρόπαιο ο Ολυμπιακός με ΤΡΙΑ γκολ σε επτά λεπτά! Όνειρο το 3-0 με ψαλιδάκι! (vids)
Τρομερή Μπολόνια, 2-0 μέσα στο «Ολίμπικο» στο ημίχρονο! (vid)
Αποχωρεί από την Τσέλσι ο Τιάγκο Σίλβα!
Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Θέλτα τις εντυπώσεις, η Ατλέτικο την ουσία (vid)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Ατλέτικο του Ντιέγκο Σιμεόνε, με τους «Ροχιμπλάνκος» να επικρατούν της Θέλτα στο Μπαλαίδος με 2-0.

Σε ένα παιχνίδι που εξαρχής έμοιαζε πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες η Ατλέτικο Μαδρίτης πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί της Θέλτα. Οι Μαδριλένοι έφυγαν με το διπλό από το Μπαλαίδος χάρις τα γκολ των Σουάρες στο ξεκίνημα και Καράσκο στο τέλος. Μέτριοι οι «Ροχιμπλάνκος» κατά τη διάρκεια του αγώνα, δεν κατάφερε η Θέλτα να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Θέλτα και Ατλέτικο Μαδρίτης διασταύρωσαν τα ξίφη τους στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Λα Λίγκα. Οι «Ροχιμπλάνκος» ήθελαν πάσι θυσία τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι στοχεύοντας στο να μείνουν στα ψηλά της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και ευτύχησαν να πετύχουν το γκολ μόλις στη πρώτη τους καλή στιγμή. Λουίς Σουάρες

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα, ο Λουίς Σουάρες έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στο κουτί και ο Ουρουγουανός με όμορφο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Το 1-0 υπέρ της Ατλέτικο όπως αναμενόταν έφερε τη Θέλτα σε θέση να αλλάξει κατευθείαν τα αρχικά της πλάνα. Οι γηπεδούχοι πήραν αμέσως πρωτοβουλίες μετατοπίζοντας το παιχνίδι στο δεύτερο μισό του γηπέδου. Η Ατλέτικο έδωσε χώρο στον αντίπαλό της, με τους Μαδριλένους να συγκρατούν ωστόσο την ορμή των Νολίτο και Άσπας.

Η Θέλτα κατάφερε να απειλήσει πολλάκις την περιοχή του Όμπλακ χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα. Το ημίχρονο βρήκε την Ατλέτικο να πηγαίνει προηγούμενη χάρις το τέρμα του Λουίς Σουάρες.

Σουάρες και Καράσκο κλείδωσαν το τρίποντο για την Ατλέτικο

Στην επανάληψη, ο ρυθμός παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα. Η Ατλέτικο έδωσε εκ νέου χώρο στη Θέλτα περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή για την ιδανική αντεπίθεση. Άσπας, Μίνα και Νολίτο προσπάθησαν με ατομικές ενέργειες να φθάσουν στην ισοφάριση όμως μάταια. Η μεγάλη στιγμή του δεύτερου μέρους μάλιστα ανήκε ξανά στον Λουίς Σουάρες. Ο Ουρουγουανός βρέθηκε ξανά σε θέση βολής ωστόσο αυτή τη φορά έχασε το γκολ από πλεονεκτική θέση.

Λίγο πριν το φινάλε η Ατλέτικο βρήκε τον τρόπο να κλειδώσει τον αγώνα. Δράστης ο Καράσκο με τον Βέλγο να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από έξοχη ενέργεια του Ζοάο Φέλιξ, η οποία κατέληξε στο δοκάρι.