Τσέλσι

Σοκ στις καθυστερήσεις για την Τσέλσι, τρομερά αμυντικά κενά ! (vid)

Η Σαουθάμπτον έκανε την έκπληξη και έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από το Λονδίνο (3-3), με την Τσέλσι... να δείχνει τρομερά αμυντικά κενά!

Η Τσέλσι δεν τα κατάφερε απέναντι στην Σαουθάμπτον, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3! Γκέλα για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ. Μοναδικό κέρδος για τους Λονδρέζους ο Τίμο Βέρνερ. Σόκαρε τους «μπλε» στο 92΄ο Βέστεγκααρντ!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Τσίλγουελ να χάνει μια σπουδαία ευκαιρία στο τρίτο μόλις λεπτό. Η Τσέλσι έδειχνε πως θέλει να βρει το γρήγορο γκολ για να ξεκλειδώσει την ά,υνα των φιλοξενούμενων. Η πίεση των Λονδρέζων προς τα καρέ της Σαουθάμπτον ήταν μεγάλη και εν τέλει άνοιξε το γκολ στο 14′!

Ο Τίμο Βέρνερ με ωραία ατομική ενέργεια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0! Ήταν το πρώτο γκολ του Γερμανού άσσου με την Τσέλσι στην Πρέμιερ Λιγκ! Ο πρώην επιθετικός της Λειψίας, δεν σταμάτησε εκεί όμως. Στο 28′ ο Ζορζίνιο βρήκε με τρομερή πάσα τον Βέρνερ, ο οποίος πέρασε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!

Ωστόσο, λίγα λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43′ ο Ινγκς κατάφερε να μειώσει για την ομάδα του σε 2-1 με ωραία ενέργεια. Έτσι το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε ξανά ενδιαφέρον!

Αρκετά γρήγορα όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Σαουθάμπτον σόκαρε την Τσέλσι! Ο Άνταμς στο 57΄έφερε το ματς στα ίσα και η ομάδα του Λάμπαρντ έπρεπε να βρει άμεσα γκολ! Και τα κατάφερε! Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι Λονδρέζοι πήραν εκ νέου προβάδισμα! Στο 59΄ο Κάι Χάβερτς εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Βέρνερ και έγραψε το 3-2!

Η Τσέλσι σπατάλησε και άλλες ευκαιρίες για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ. Ωστόσο, δεν τα κατάφερε. Όλα έδειχναν πως θα πάρει έστω και δύσκολα την νίκη, όμως η Σαουθάμπτον δεν είχε πει την τελευταία της λέξη!

Στο 92΄ο Βέστεγκααρντ με κοντινή κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-3! Αν μη τι άλλο ένα αποτέλεσμα που φέρνει προβληματισμό στους Λονδρέζους…