Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Ντόρτμουντ

«Τρίποντο» με Ρόις η Ντόρτμουντ στο Χοφενχάιμ (vid)

Η Ντόρτμουντ αν και δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα εντούτοις βρήκε τον τρόπο και δραπέτευσε από την έδρα της Χοφενχάιμ χάρις το τέρμα του Μάρκο Ρόις.

Οι χρυσές αλλαγές του Λουσιάν Φαβρ, Έρλινγκ Χάαλαντ και Μάρκο Ρόις χάρισαν τη νίκη στη Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί επικράτησαν με 1-0 των αντιπάλων τους χάρις το πλασέ του Γερμανού επιθετικού στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα η Ντόρτμουντ επισκέφθηκε την έδρα της άκρως ανταγωνιστικής Χόφενχαιμ. Οι Βεστφαλοί έχοντας το μυαλό τους στην πρεμιέρα τους στο Τσάμπιονς Λιγκ παρουσιάστηκαν χωρίς τον Έρλινγκ Χάαλαντ στην επίθεση τους, με τον Νορβηγό να βρίσκεται στον πάγκο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις καλύτερες προοπτικές με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται έτοιμες να κυνηγήσουν το γκολ. Αμφότερες προσπάθησαν να τρέξουν δημιουργώντας επικίνδυνα ρήγματα στις αντίπαλες άμυνες. Από πλευράς φιλοξενούμενων, Μπραντ, Ρέινα και Σάντσο προσπάθησαν να πατήσουν περιοχή φθάνοντας αρκετές φορές στο γκολ. Από την άλλη απόντος του Κράμαριτς, Μπελφοντίλ και Γκατσίνοβιτς ηγήθηκαν της επιθετικής γραμμής της Χόφενχαιμ. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς γκολ, ωστόσο αυτό ήταν το μοναδικό που έλειπε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός διατηρήθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ξανά όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφεραν να έρθουν μπροστά στην μεγάλη φάση. Στο 63′ η Ντόρτμουντ θέλησε να ενισχύσει την επίθεση της περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Χάαλαντ και Ρόις.

Καθάρισε ο Ρόις για τη Ντόρτμουντ

Στο 74′ ο δεύτερος έφθασε πολύ κοντά στο γκολ πραγματοποιώντας την καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο. Το σουτ του Γερμανού επιθετικού λίγο έξω από τη περιοχή βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπάουμαν. Ένα λεπτό αργότερα ο έμπειρος επιθετικός δεν έκανε το λάθος. Εκμεταλλεύτηκε άψογα τη πάσα πάρε βάλε του Χάαλαντ, με τον Ρόις σε κενή εστία να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα ο ρυθμός άνοιξε. Η Ντόρτμουντ δημιούργησε και άλλες φάσεις στη κόντρα απέναντι στην αργή άμυνα της Χοφενχάιμ. Οι γηπεδούχοι στο 81′ είχαν την στιγμή τους όμως το σουτ του Μπάουμγκαντνερ βρήκε πανέτοιμο τον Χιτζ. Μέχρι το τέλος το σκορ παρέμεινε ίδιο με την Ντόρτμουντ να πανηγυρίζει σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο.