Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
Ατλέτικο Μαδρίτης

Σουαρές(ει) ή όχι, η Ατλέτικο έχει τον τρόπο (vid)

Χωρίς να εντυπωσιάσει η Ατλέτικο Μαδρίτης πανηγύρισε τη νίκη (2-0) απέναντι στην αξιόμαχη Ρεάλ Μπέτις και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της Λα Λίγκα.

Ατλέτικο Μαδρίτης και Ρεάλ Μπέτις διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Γουάντα Μετροπολιτάνο στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Λα Λίγκα. Οι «Ροχιμπλάνκος» του Ντιέγκο Σιμεόνε έπειτα τη βαριά ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ από την Μπάγερν Μονάχου επιζητούσαν την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα. Απέναντι τους η Μπέτις, μια ομάδα που είναι ικανή για τα πάντα.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να προσπαθούν να εξουδετερώσουν το παιχνίδι του αντιπάλου τους. Η κατοχή της μπάλας ήρθε στα πόδια των φιλοξενούμενων. Φεκίρ, Σανάμπρια και Κανάλες προσπάθησαν να βρουν δίχτυα σε αρκετές περιπτώσεις ωστόσο ο Όμπλακ ήταν πάντα σε ετοιμότητα. Από την αντίπερα όχθη οι «Κοτσονέρος» έχοντας τους Σουάρες και Γιορέντε στη κορυφή δημιούργησαν αρκετά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Παρόλα αυτά το ανοιχτό παιχνίδι των δύο ομάδων δεν απέδωσε καρπούς με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με το φτωχό 0-0. Στην επανάληψη, ο ρυθμός διατηρήθηκε το ίδιο υψηλός. Οι γηπεδούχοι για καλή τους τύχη στη πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Δράστης για την Ατλέτικο ο Μάρκος Γιορέντε, με τον Ισπανό επιθετικό να στέλνει με ευκολία τη μπάλα στα δίχτυα του Κλαούντιο Μπράβο.

Ακόμη ένα τέρμα του Σουάρες με την Ατλέτικο

Το γκολ των γηπεδούχων προκάλεσε καθίζηση στην Ρεάλ Μπέτις, με τη ψυχολογία των φιλοξενούμενων να πέφτει στο ναδήρ στη συνέχεια. Σαν να μην έφθανε αυτό στο 74′ η Μπέτις έμεινε με δέκα παίκτες έπειτα τη σωστή αποβολή του Μοντόγια. Η Ατλέτικο έχοντας πετύχει το σκοπό της κατάφερε να διατηρήσει τη μπάλα στη κατοχή της. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε στο τέλος μάλιστα βρήκε το τέρμα με το οποίο «κλείδωσε» τους τρεις βαθμούς.

Ο Λουίς Σουάρες στο 91′ πέτυχε το 4ο προσωπικό του τέρμα με την νέα του ομάδα γράφοντας το τελικό 2-0. Η Ατλέτικο με αυτή τη νίκη επέστρεψε στα επιτυχημένα αποτελέσματα αφήνοντας πίσω τη βαριά ήττα από την Μπάγερν Μονάχου.