Ρεάλ Μαδρίτης

Αυτοκτόνησε η Γκλάντμπαχ – Έσωσε την Ρεάλ ο Κασεμίρο (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης μετά το σοκ και την εντός έδρας ήττα από την Σαχτάρ έζησε νέο κάζο αφήνοντας την Γκλάντμπαχ (2-1) να ασελγήσει στο πτώμα της.

H Ρεάλ Μαδρίτης δεν βλεπόταν για 87 λεπτά στη Γερμανία, όμως δύο γκολ, ένα του Μπενζεμά και ένα του Κασεμίρο έσωσαν την παρτίδα για την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν. H Γκλάντμπαχ προηγήθηκε με 2-0 χάρις τα δύο τέρματα του Μάρκους Τουράμ όμως η «Βασίλισσα» την άφησε με τη χαρά στο στόμα.

Η Γκλάντμπαχ φιλοξένησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στη Γερμανία στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι γηπεδούχοι ήξεραν εξαρχής πως η αποστολή τους κόντρα στη «Βασίλισσα» ήταν πολύ δύσκολη όμως παρουσιάστηκαν ικανοί να παλέψουν. Από την άλλη οι Μαδριλένοι μετά την ήττα σοκ της πρεμιέρας από την Σαχτάρ εντός έδρας δεν είχαν άλλα περιθώρια απώλειας βαθμών.

Στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν δεν έδειξε την αποφασιστικότητα που χρειαζόταν. Η Γκλάντμπαχ με τη σέντρα παρουσιάστηκε έτοιμη για τη μάχη, έτοιμη να τρέξει σε άμυνα και επίθεση. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν με όμορφες ενέργειες να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Τελικά αυτή που χαμογέλασε ήταν η Γκλάντμπαχ. Οι Γερμανοί πήραν κεφάλι στο σκορ στο 33ο λεπτό της συνάντησης.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με ταχύτητα την κόντρα προκάλεσαν ρήγμα στην άμυνα της Ρεάλ και με τον Τουράμ άνοιξαν το σκορ. Ο Γάλλος επιθετικός με όμορφο σουτ κέρδισε τον Κουρτουά βάζοντας δύσκολα στη «Βασίλισσα». Με αυτό το σκορ μάλιστα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με τον Ζιντάν να αναζητά μάταια λύσεις.

Η Ρεάλ έσωσε το ματς στο φινάλε

Στην επανάληψη, η Γκλάντμπαχ παρουσιάστηκε ακόμη πιο απειλητική. Χόφμαν, Πλεά και Τουράμ έκαναν πράγματα και θαύματα απέναντι στην κάκιστη αμυντική λειτουργία της Ρεάλ Μαδρίτης. Στο 58′ οι Γερμανοί κατάφεραν να σοκάρουν ακόμη περισσότερο τους αντιπάλους τους. Ο Τουράμ με όμορφο τρόπο κέρδισε για ακόμη μια φορά τον Κουρτουά διευρύνοντας το προβάδισμα της ομάδας του.

Στο τελευταίο μισάωρο ο Ζινεντίν Ζιντάν προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα επιζητώντας αντίδραση από την ομάδα του. Η είσοδος του Εντέν Αζάρ άλλαξε προς το καλύτερο τη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να έχουν σφυγμό και παίζοντας με την εμπειρία έφθασαν στην ισοφάριση. Η αρχή έγινε στο 87′ με τον Μπενζεμά να μειώνει σε 2-1. Το φινάλε όμως δεν είχε γραφτεί, με τον Κασεμίρο στο 93′ να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Ίντερ και Σαχτάρ έμειναν στο 0-0.