Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν θάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Μπάγερν Μονάχου

NΟ Λέβα…YES πάρτι για τη Mπάγερν!(vid)

Η Mπάγερν Μονάχου τα χρειάστηκε, όμως βρήκε το γκολ στο 79' και έφυγε με το διπλό από την έδρα της Λοκομοτίβ Μόσχας με σκορ 2-1.

Χωρίς να εντυπωσιάσει και παρά το γεγονός ότι τα χρειάστηκε στο τέλος του αγώνα, η Mπάγερν Μονάχου απέδρασε από τη Μόσχα και έκανε το 2 στα 2 στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Σκόρερ για τους Βαυαρούς οι Γκορέτσκα και Κίμιχ, με το Λεβαντόφσκι να μη σκοράρει ούτε στο δεύτερο παιχνίδι της διοργάνωσης.

Οι Βαυαροί ξεκίνησαν το παιχνίδι με στόχο να επιβάλουν το ρυθμό τους με το…καλημέρα. Και τα κατάφεραν. Στο 8′ ο Λεβαντόφσκι δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το κεφάλι. Ωστόσο, στο 13ο λεπτό, μετά από μια γαλλική συνεργασία των Κομάν, Τολισό και Παβάρ, ο τελευταίος έκανε τη σέντρα και ο Γκορέτσκα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.

Το γρήγορο γκολ ηρέμησε αρκετά τους παίκτες του Χάνσι Φλικ, οι οποίοι έριξαν το ρυθμό του αγώνα. Στο 25′ ο Κομάν δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τους φιλοξενούμενους και αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή για τους Βαυαρούς. Έτσι, το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Mπάγερν έχασε μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει το ματς με τον Τζόσουα Κίμιχ στο 58′. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι Βαυαροί δέχθηκαν την ισοφάριση, όταν ο Μίραντσουκ σκόραρε για τους Ρώσους στο 70ο λεπτό του αγώνα.

Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόνο για 9 λεπτά. Ο Τζόσουα Κίμιχ πήρε την προσωπική του ρεβάνς στο 79. Εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Χάβι Μαρτίνεζ και έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του Χάνσι Φλικ.

Το αποτέλεσμα αυτό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Οι πρωταθλητές Ευρώπης πέτυχαν στο ρελαντί αυτό που ήθελαν και συνεχίζουν δυναμικά για την υπεράσπιση των σκήπτρων τους.