Φόντεν, ζωγράφισες – Δημιούργησε την κορυφαία 11αδα στην ιστορία της Premier League (vid)
Τσάβι για Ρεάλ Μαδρίτης: «Απέκλεισαν δύο φορές την κορυφαία ομάδα του κόσμου – Είναι εκπληκτικοί»
Champions League: Τα στοιχήματα και οι πιθανότητες των τεσσάρων φιναλίστ
Έντιν Τέρζιτς: Προσωρινά… μόνιμος στην Μπορούσια Ντόρτμουντ
Γιουνάιτεντ: Ο Ράτκλιφ δίνει… λευκή επιταγή στον Ζιντάν
Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Μάντσεστερ Σίτι

Πολίτες… Μασσαλίας οι «Citizens» (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα πήρε εύκολη νίκη (0-3) επί της Μαρσέιγ στο Βελοντρόμ, με τους «Πολίτες» να εκκινούν στον όμιλο με 2 στα 2.

Μια Μάντσεστερ Σίτι σοβαρή από την αρχή μέχρι το φινάλε δεν θα μπορούσε να έχει προβλήματα από την Μαρσέιγ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έπαιξε με μυαλό, έπαιξε όσο θα έπρεπε και τελικά πανηγύρισε μια εύκολη νίκη επί της αντιπάλου της. Φεράν Τόρες, Γκουντογκάν και Στέρλινγκ χτίστηκαν σκόρερς διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 στο Βελοντρόμ.

Η αναμέτρηση από την αρχή ήταν σαφές πως είχε φαβορί και αουτσάιντερ. Η Μάντσεστερ Σίτι μπορεί να στερείται καθαρών επιθετικών όμως αυτό δεν της αναιρεί πως διαθέτει παίκτες που έχουν στο αίμα τους το γκολ. Αυτό έδειξε ο Φεράν Τόρες στο 18′ με τον Ισπανό να βάζει μπροστά την ομάδα του κερδίζοντας εύκολα τον Μανταντά. Έχοντας την κατοχή της μπάλας οι «Πολίτες» έδειξαν να μην απειλούνται λεπτό από τους αντιπάλους τους.

Οι γηπεδούχοι του Βίλας Μπόας παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και ανύμποροι να αντιδράσουν στην πίεση των αντιπάλων τους. Το 0-1 ολοκλήρωσε απόλυτα φυσιολογικά το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος το μόνο που έμενε ήταν πότε η Μάντσεστερ Σίτι θα έβρισκε τον δρόμο για το επόμενο τέρμα της. Πολίτες

Σβηστά 3-0 οι «Πολίτες» στο Βελοντρόμ

Η Μαρσέιγ παρέμενε στο παιχνίδι όχι γιατί απειλούσε αλλά γιατί δεν είχε έρθει η ώρα να δεχθεί το δεύτερο τέρμα. Αυτό τελικά ήρθε στο 76΄ με τον Ιλκάι Γκούντογκαν, με τον Γερμανό ουσιαστικά να καθαρίζει το τρίποντο για την ομάδα του. Λίγα λεπτά αργότερα οι «Πολίτες» έβαλαν το κερασάκι στη τούρτα. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ με όμορφο τρόπο διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Ο Άγγλος έψαχνε σε όλο το ματς το τέρμα και το βρήκε στο 81 βάζοντας και το δικό του όνομα στον πίνακα των σκόρερς.

Με αυτή τη νίκη η Μάντσεστερ Σίτι έκανε το 2 στα 2 στη διοργάνωση ξεκινώντας ιδανικά τον όμιλο. Στην αντίπερα όχθη η Μαρσέιγ ολοκλήρωσε και το δεύτερο παιχνίδι της με ήττα δείχνοντας από νωρίς πως πιθανότατα θα παίξει ρόλο κομπάρσου στο όμιλο.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Πόρτο πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό επικρατώντας στο Ντραγκάο με 2-0.