Μπαρτσελόνα: Στέλνει στην έξοδο τον Αραούχο με… τρόπο
Η Ίντερ πάει για… δυναστεία – Οι δύο παιχταράδες που έχει κλείσει για του χρόνου
Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Μπάγερν Μονάχου

Αγχώθηκε αλλά κέρδισε η Μπάγερν! (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου που τα χρειάστηκε στο τέλος, κέρδισε με 2-1 απέναντι στην Κολωνία και παρέμεινε στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Η Μπάγερν Μονάχου χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης κέρδισε την Κολωνία και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Εκεί, συγκατοικεί με την Μπορούσια Ντόρτμουντ η οποία κέρδισε επίσης για την 6η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Οι Βαυαροί με το 2-1 απέναντι στην Κολωνία, έφτασαν τις πέντε νίκες στις έξι πρώτες αγωνιστικές και παράλληλα τους 15 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Η Μπάγερν δεν είχε Λεβαντόφσκι είχε όμως Γκνάμπρι που με το γκολ που πέτυχε χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Μέτρια εικόνα για του πρωταθλητές.

Η Μπάγερν από την πρώτη στιγμή έδειξε ότι δεν θα έχει ένα εύκολο απόγευμα. Βάλσαμο στην απώλεια του Λεβαντόφσκι ήταν το πέναλτι – γκολ του Τόμας Μίλερ που της έδωσε την ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ και να διώξει από πάνω της όποιο άγχος μπορεί να είχε. Στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο υπήρχε ισορροπία με τους φιλοξενουμένους να έχουν μεν τον έλεγχο, να μην μπορούνε δε να δημιουργήσουν ευκαιρίες για το 2-0. Η Κολωνία ήταν καλά στημένη και έμοιζε να μπορεί να απειλήσει. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Γκνάμπρι έκανε το 2-0 και έδωσε τεράστιο πλεονέκτημα στην ομάδα του. Με ωραία ατομική προσπάθεια, ο Γερμανός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το αριστερό. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Αγχώθηκε αλλά κέρδισε η Μπάγερν! (vid)

Στην επανάληψη η Κολωνία ήταν ακόμα καλύτερη. Οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά και επιχείρησαν κάποιες προσπάθειες για γκολ. Όχι κλασικές αλλά έδειξαν ότι μπορούν να αντιδράσουν. Ειδικά στο 71΄η Κολωνία άγγιξε το 2-1 αλλά η κεφαλιά πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 83′ ήρθε η μείωση του σκορ που έβαλε σε μπελάδες τη Μπάγερν. Ο Ντρέξλερ νίκησε τον Νόιερ και αφού το γκολ ελέγχθηκε στο VAR καταχωρήθηκε δίνοντας ελπίδες στους γηπεδούχους. Η Μπάγερν Μονάχου χωρίς να έχει την ασφάλεια του σκορ κατάφερε να είανι ψύχραιμη και να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Έτσι, έφτασαν τους 15 βαθμούς.