Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Γιουνάιτεντ βρήκε ξανά τον Ντεμπα-μπα της (vid)

Ο 35χρονος Ντεμπα Μπά σκόραρε για 4η φορά στην καριέρα του κόντρα στη Γιουνάιτεντ, συμβάλλοντας στην εντός έδρας νίκη της Μπασακσεχίρ με 2-1.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φιλοξενήθηκε από τη Μπασακσεχίρ στην Τουρκία. Οι “κόκκινοι διάβολοι” παρουσίασαν ξανά τον αλλοπρόσαλλο εαυτό τους και μετά από μία κάκιστη εμφάνιση ηττήθηκαν φυσιολογικά με 2-1. Η ομάδα του Σόλσκιερ παρουσιάστηκε ευάλωτη στο τρανζίσιον του αντιπάλου, με αποτέλεσμα η Μπασακσεχίρ να πάρει δίκαια την πρώτη της νίκη στον όμιλο.

Ο Σόλσκιερ επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με αρκετές αλλαγές. Στο βασικό σχήμα ξεκίνησαν μεταξύ άλλων ο Φαν Ντε Μπεκ, ο Χέντερσον, ο Τουανζέμπε και ο Μάτα.

Η Μάντσεστερ ξεκίνησε το παιχνίδι με τη μπάλα στα πόδια της, με τους φιλοξενούμενους να περιμένουν πίσω από τη μπάλα.

Οι “κόκκινοι διάβολοι”, όμως, πιάστηκαν στον ύπνο στο 13ο λεπτό. Ειδικότερα, ο Ντεμπά Μπα ξεκίνησε την προσπάθειά του πίσω από το κέντρο εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι οι αμυντικοί της Γιουνάιτεντ τον ξέχασαν εντελώς μοναχό του. Έτσι, με ψύχραιμο πλασέ έφτασε μέχρι τον Χέντερσον και σκόραρε το 1-0. Αυτό ήταν το 4ο γκολ που πετυχαίνει ο Ντεμπά Μπά κόντρα στη Γιουνάιτεντ σε όλη του την καριέρα.

Η Γιουνάιτεντ συνέχιζε να μοιάζει ευάλωτη αμυντικά, με την τουρκική ομάδα να τροφοδοτεί με μεγάλες μπαλιές τον Ντεμπά Μπα. Κάπως έτσι κέρδισε την κίτρινη κάρτα του Τουανζέμπε.

Οι γηπεδούχοι ξέφευγαν εύκολα από το πρέσινγκ των φιλοξενούμενων και έβρισκαν συχνά ανοιχτή την αντίπαλη άμυνα. Την ίδια ώρα το άμεσο ποδόσφαιρο της Μπασακσεχίρ την καθιστούσε άκρως επικίνδυνη.

Η γρήγορη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση ήταν αυτή που χάρισε το 2ο γκολ στην τούρκικη ομάδα. Ειδικότερα, μετά από κλέψιμο πάνω στον Μάτα, η Μπασακσεχίρ βγήκε με 2 πάσες στην αντίπαλη περιοχή και με τον Βίσκα έγραψε το 2-0.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, οι “κόκκινοι διάβολοι” μείωσαν στο σκορ. Στο 43ο λεπτό, μετά από σέντρα του Λουκ Σο, ο αφύλαχτος Μαρσιάλ με κεφαλιά μείωσε σε 2-1.

Δε μπήκε ποτέ στο παιχνίδι η Γιουνάιτεντ

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Μακτόμινεϊ πέρασε στη θέση του πολύ κακού Τουανζέμπε. Η Γιουνάιτεντ παρέμενε ακίνδυνη μετά από 1 ώρα παιχνιδιού με εξαίρεση ένα φάουλ του Μπρούνο που απέκρουσε ο Γκιούνοκ.

Γι΄αυτό το λόγο, ο Σόλσκιερ πέρασε στο παιχνίδι τους Πογκμπά και Καβάνι στη θέση των Ντε Μπεκ και Μάτα.

Η εικόνα των “κόκκινων διαβόλων”, όμως, δεν άλλαζε. Παρόλο, που η Μπασακσεχίρ είχε οχυρωθεί πίσω, δεν κινδύνευε ιδιαίτερα μετά από 75 λεπτά παιχνιδιού.

Η Γιουνάιτεντ έχασε την καλύτερη της ευκαιρία στην αναμέτρηση στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ειδικότερα, μετά από μία ολιγωρία της άμυνας της Μπασακσεχίρ, ο Ιπερουάνου πρόλαβε να διώξει τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος. Έτσι, έμεινε μέχρι τέλους αυτό το 2-1, με την Μπασακσεχίρ να παίρνει μία τεράστια νίκη.