Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Nations League

Ένα Βέλγιο να το… πιεις στο ποτήρι! (vid)

Η Αγγλία ήθελε μόνο νίκη, αλλά το Βέλγιο της χάλασε τα σχέδια νικώντας τη με 2-0 στο ματς που έγινε για την 5η αγωνιστική του UEFA Nations League.

Το Βέλγιο απέδειξε για άλλη μια φορά γιατί βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της FIFA. Νίκησε την Αγγλία με 2-0 στο Χέβερλι και την άφησαν τρίτη στη βαθμολογία του 2ου γκρουπ του Nations League. Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν μεστοί πετυχαίνοντας επαγγελματική νίκη και πλέον έχουν την τύχη στα χέρια τους για πρόκριση στην τελική φάση.

Ό,τι και να γίνει στα μέσα της επόμενης βδομάδας οι Βέλγοι δεν θα χάσουν την πρωτιά στον όμιλό τους. Οι Άγγλοι είχαν την ευκαιρία με διπλό να διεκδικήσουν το εισιτήριο για τα πλέι οφ, αλλά την απώλεσαν. Σκόρερ οι Γιούρι Τίλεμανς και Ντις Μέρτενς, με τα γκολ να μπαίνουν στο πρώτο ημίχρονο.

Μόλις στο δέκατο λεπτό της συνάντησης ο Λουκάκου έδωσε την ασίστ στον άσο της Λέστερ για να κάνει εκείνος το 1-0. Δυο λεπτά αργότερα ο Κέιν επιχείρησε να ισοφαρίσει με κεφαλιά, δίχως αποτέλεσμα.

Ό,τι δεν έκανε η Αγγλία, το έπραξε το Βέλγιο στο 24′. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Μέρτενς, με τον επιθετικό της Νάπολι να πετυχαίνει το γκολ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Ο Άγγλος ομοσπονδιακός προπονητής, Γκάρεθ Σαουθγκέιτ είδε τον Τσίλγουελ να τραυματίζεται και τον αντικατέστησε με τον Σακά. Το γεγονός αυτό ανησυχεί ιδιαίτερα τον τεχνικό της Τσέλσι, Φρανκ Λάμπαρντ για τον αριστερό του αμυντικό. Βέλγιο

Κατέβασε ρυθμό το Βέλγιο, άστοχη η Αγγλία

Πριν λήξει το ημίχρονο, ο Κέιν έπιασε σουτ προς την αριστερή πλευρά της εστίας του Κουρτουά. Όμως, ο γκολκίπερ της Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε την κλάση του. Στο δεύτερο μέρος αν και οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν αρκετές φάσεις, πλήρωσαν την αστοχία τους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν οι 15 ευκαιρίες συνολικά, με τις δυο να πηγαίνουν στο στόχο!

Ο ρυθμός του ματς έπεσε αισθητά και έπρεπε να φτάσουμε στο 77′ για να δούμε μια αξιόλογη φάση. Ο Λουκάκου εξαπέλυσε τρομερό σουτ, αλλά ο Πίκφορντ είπε «Νο». Έπειτα, κάπως προσπάθηβσε να απειλήσει η Αγγλία με τον Σακά, δίχως αντίκρυσμα. Έτσι έμεινε το τελικό 2-0 με το Βέλγιο να σκέφτεται πλέον τα τελικά του Nations League.