Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Nations League

Ο Όμπλακ στέρησε από την Ελλάδα ό,τι της άξιζε!

Η Ελλάδα πάλεψε, δημιούργησε τις ευκαιρίες όμως έμεινε στο 0-0 με τη Σλοβενία, με την παρέα του Όμπλακ να πανηγυρίζει στο τέλος τη πρόκριση στο Nations League.

Η Ελλάδα φιλοξένησε στο γήπεδο της Ριζούπολης τη πρωτοπόρο του ομίλου Σλοβενία. Η εθνική μας ομάδας στο τελευταίο της παιχνίδι για τον όμιλο ήθελε μονάχα τη νίκη για να τερματίσει στη πρώτη θέση. Από την άλλη, οι πρωτοπόροι Σλοβένοι και με ισοπαλία στο αποψινό ματς θα διατηρούσαν τη κορυφή.

Η συνάντηση των δύο βρήκε με το ξεκίνημα τους γηπεδούχους να προσπαθούν να δημιουργήσουν τις προυποθέσεις για ένα γρήγορο γκολ. Η Σλοβενία προσπάθησε να παγώσει το παιχνίδι και με δυνατές μονομαχίες εν τέλει το κατάφερε. Φορτούνης και Μπακασέτας είχαν τον έλεγχο της μπάλας όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν καλά τους χώρους προς την εστία του Γιαν Όμπλακ.

Όπως και να χει όμως οι φάσεις στο πρώτο ημίχρονο ανήκαν στην ελληνική πλευρά. Ένα καλό σουτ του Λημνιού και μια κεφαλιά του Φορτούνη βρήκαν σε ετοιμότητα την αντίπαλη άμυνα. Το 0-0 ήρθε ως φυσιολογικό επακόλουθο να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Με πρωταρχικό μέλημα των Σλοβένων να κρατήσουν μακριά την Ελλάδα οι φάσεις έγιναν ακόμη λιγότερες. Η εθνική μας ομάδα προσπάθησε με τους Μπακασέτα και Φορτούνη να φτιάξει παιχνίδι όμως μάταια.

Δύο καλές στιγμές για την Ελλάδα

Με τους υπόλοιπους να μην βοηθούν στο επιθετικό κομμάτι τα πράγματα έδειχνα εύκολα για τους φιλοξενούμενους στα μετόπισθεν. Η Ελλάδα στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου πραγματοποίησε την καλύτερή της ευκαιρία. Το σουτ που επιχείρησε ο Μπακασέτας βρήκε σε ετοιμότητα τον Όμπλακ με τον πορτιέρο να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Στο 77′ η Ελλάδα έφθασε κοντά στο γκολ. Καλά οργανωμένη επίθεση με τον Κουρμπέλη να σουτάρει στο τέλος στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 84′ ο Παυλίδης επιχείρησε το ανάποδο ψαλίδι, όμως ο Όμπλακ εντυπωσιακά είπε και πάλι όχι στην εθνική μας. Η περαιτέρω πίεση στο τέλος δυστυχώς δεν έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Μοιραία η Ελλάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Σλοβενία. Οι φιλοξενούμενοι με αυτό το αποτέλεσμα παρέμειναν πρώτοι στον όμιλο. Η κορυφή χάρισε στους Σλοβένους τη πρόκριση στη 2η βαθμίδα του Nations League.