Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Λίβερπουλ

Η Αταλάντα έκοψε τη φόρα της Λίβερπουλ (vid)

Η Λίβερπουλ προσγειώθηκε απότομά μετά την πρόσφατη νίκη επί της Λέστερ καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από την Αταλάντα με 2-0 στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ, η Λίβερπουλ υποδέχθηκε την Αταλάντα στο “Άνφιλντ”. Η ομάδα του Κλοπ εμφανώς κουρασμένη από το ματς της με τη Λέστερ ηττήθηκε δίκαια από τους “μπεργκαμάσκι”. Έτσι, η υπόθεση πρόκριση “άναψε” ξανά με τη Λίβερπουλ, πάντως, να έχει πιο εύκολο πρόγραμμα.

Όσον αφορά το παιχνίδι, τo πρώτο ημίχρονο ήταν ένα από τα χειρότερα της φετινής διοργάνωσης. Καμία από τις 2 ομάδες δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει.

Η κατοχή ήταν απόλυτα μοιρασμένη με τη Λίβερπουλ να ολοκληρώνει το πρώτο 45λεπτο με μία τελική και την Αταλάντα με 5. Η ομάδα του Κλοπ δεν έβγαζε καθόλου ένταση στο παιχνίδι της. Ο Τσιμίκας στο ντεμπούτο του ήταν θετικός στο πρώτο 45λεπτο βγάζοντας ορισμένες καλές σέντρες από την πλευρά του.

Η Αταλάντα από τη μεριά της πάσχιζε να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο, με συνέπεια να μετράει μόλις μία τελική στο στόχο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον, με την Αταλάντα να κυριαρχεί. Ειδικότερα, οι “μπεργκαμάσκι” σκόραραν, με τον Γκόμεζ να σεντράρει και τον Ίλισιτς με προβολή να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ευθύνη για τέρμα φέρει ο Τσιμίκας που έχασε τον παίκτη του.

3λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Γκόσενς. Ειδικότερα, ο Γουίλιαμς έχασε εντελώς τον παίκτη του στο κέντρο της άμυνας με αποτέλεσμα, ο Γκόσενς από κοντά να διπλασιάσει τα τέρματά της ομάδας του.

Οι “κόκκινοι” έμοιαζαν εμφανώς καταπονημένοι από την πρόσφατη αναμέτρησή τους με τη Λέστερ και αδυνατούσαν να δημιουργήσουν τον παραμικρό κίνδυνο στην αντίπαλη εστία. Έτσι, αυτό το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους, με την Αταλάντα να παίρνει μία σπουδαία νίκη.