«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Τότεναμ

Ακόμα και το Λονδίνο… κοιμήθηκε!

Τσέλσι και Τότεναμ έμειναν στο 0-0... σε έναν αγώνα που δεν θύμιζε σε τίποτα ντέρμπι και θα τον ξεχάσουν γρήγορα όλοι στο Λονδίνο!

Το ντέρμπι ανάμεσα στην Τσέλσι και την Τότεναμ στο Στάμφορντ Μπριτζ έμεινε στο… άγευστο 0-0. Μια αναμέτρηση που θα την ξεχάσουμε γρήγορα καθώς μόνο… ντέρμπι του Λονδίνο δεν θύμιζε. Ελάχιστες φάσεις και το μυαλό στην άμυνα και για τις δύο ομάδες. Κερδισμένη η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο που παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, συγκατοικώντας με την Λίβερπουλ. Στους 19 βαθμούς οι “μπλε” που έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν στην πρώτη θέση…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να… αιφνιδιάσουν η μία την άλλη. Τσέλσι και Τότεναμ ήθελαν αρχικά όπως αποδείχθηκε στον αγωνιστικό χώρο… να μην δεχθούν κάποιο γρήγορο γκολ και τα κατάφεραν. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, όμως η ομάδα του Μουρίνιο έβγαινε επικίνδυνα στην αντεπίθεση, χωρίς ωστόσο να φτάσει σε κάποια αξιόλογη φάση.

Στο 11′ ο Τιμο Βέρνερ σημείωσε το γκολ, ωστόσο ξεκίνησε από θέση οφ σάιντ και σωστά ακυρώθηκε. Στο 16′ ο Οριέ έκανε ένα σουτ με τον Μεντί όμως να δηλώνει παρών και να κρατάει το μηδέν στην εστία του.

Τα λεπτά περνούσαν και καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε.. διάθεση για να ρισκάρει. Έτσι το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Απόλυτα δίκαιο αν αναλογιστούμε πως είδαμε ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Τσέλσι να μπαίνει πιο δυνατά και να προσπαθεί, κυρίως με τις σέντρες του Ζίγιεκ να βγάλει κάποια φάση. Ο Γιορίς όμως και η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν σε ετοιμότητα. Τα σπιρούνια όμως όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβαζαν στροφές και ο Ζοσέ Μουρίνιο έδειξε με τις αλλαγές του πως θέλει να κάνει περισσότερα πράγματα στην επίθεση.

Στο 81′ η Τσέλσι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μάουντ, αλλά… μέχρι εκεί! Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ευχαριστημένοι με την ισοπαλία. Ειδικότερα η ομάδα του Μουρίνιο έδειχνε να βολεύεται με το «Χ».

Το σκορ δεν άλλαξε και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, σε μια αναμέτρηση που θα ξεχαστεί γρήγορα από… όλους στο Λονδίνο!