Οζίλ: “Ήταν θέλημα Θεού να πάω στη Φενέρ”
Οι ενδεκάδες του Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Δεν ξεχνάει η Άρσεναλ τα “όργια” που έκανε ο Οζίλ! (stats)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Παρί ξόρκισε τον διάβολο σε ένα διαβολεμένο όμιλο (vid)

Η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε εκτός έδρας τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3 -1 και έβαλε φωτιά σε έναν όμιλο στον οποίο 3 ομάδες έχουν συλλέξει 9 βαθμούς.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν στο “Ολντ Τράφορντ”. Σε ένα χορταστικό παιχνίδι, η Παρί Σεν Ζερμέν είχε τον Νεϊμάρ σε εξαιρετική μέρα την ώρα που η Γιουνάιτεντ ήταν σπάταλη στις ευκαιρίες που ήρθαν στα πόδια της. Έτσι, η ομάδα του Τούχελ πήρε το τρίποντο με 3-1, με συνέπεια ο όμιλος να παίρνει φωτιά ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής.

Η Παρί Σεν Ζερμέν μπήκε επιθετικά στο Όλντ Τράφορντ” και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχος με ένα γρήγορο γκολ. Ειδικότερα, μετά από προσπάθεια του Εμπαπέ, η μπάλα κόντραρε και ο Νεϊμάρ από κοντά σκόραρε το 1-0. Αυτό το γκολ σημαίνει ότι ο Βραζιλιάνος έχει σκοράρει κόντρα σε 4 διαφορετικές αγγλικές ομάδες.

To παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με την Παρί να έχει, πάντως μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας. Μετά το 25ο λεπτό, η Γιουνάιτεντ άρχισε να παίρνει περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες. Έτσι, απείλησε για πρώτη φορά με τον Μαρσιάλ στο 32΄. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ράσφορντ είδε το σουτ του να κόντραρε στον Ντανίλο και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Το παιχνίδι είχε τεράστια ένταση. Ο μεν Φρεντ είχε μία κοκορομαχία με τον Παρέδες, με τον Ορσάτο να τον τιμωρεί με κίτρινη κάρτα. Παράλληλα, ο Μακτόμινεϊ είχε ανοίξει βεντέτα με τον Νεϊμάρ, με τον Βραζιλιάνο να κερδίζει τουλάχιστον 4 φάουλ από τον Σκωτσέζο.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε, με τον Μπρούνο Φερνάντεζ μπροστά από τον Νάβας να μην τελειώνει καν μία φάση με εξαιρετικές προϋποθέσεις.

Σπάταλη η Γιουνάιτεντ, αποτελεσματική η Παρί

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι “κόκκινοι διάβολοι” μπήκαν πολύ δυνατά. Έχασαν, μάλιστα, τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν, μετά από μία άριστα εκδηλωμένη αντεπίθεση. Την τεράστια ευκαιρία έχασε ο Μαρσιάλ σχεδόν προ κενής εστίας.

Όταν η Παρί έβγαινε μπροστά άφηνε τεράστια κενά πίσω. Κάπως έτσι, ο Καβάνι βγήκε στην κόντρα αλλά είδε το δοκάρι να σταματάει την πανέξυπνη λόμπα του. Στη συνέχεια της φάσης, ο Μαρσιάλ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νάβας.

Οι Παριζιάνοι απάντησαν στις ευκαιρίες, με τον Μαρκίνιος μετά από ένα κόρνερ να βρίσκει το δοκάρι με το κεφάλι. Ο Τούχελ άλλαξε το σύστημα του από 4-3-3 σε 3-4-3 μετά από μία ώρα παιχνιδιού βάζοντας τον Μπάκερ ως αριστερός μπακ. Ο Ολλανδός έχασε τεράστια ευκαιρία  στο 65ο λεπτό, με το Ντε Χέα να αποκρούει εντυπωσιακά.

Από το κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του Τούχελ σκόραρε το 2-1 με τον Μαρκίνιος. Σαν να μην έφτανε αυτό για τη Γιουνάιτεντ, ο Φρεντ αντίκρισε αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 70ο λεπτό.

Η Γιουνάιτεντ με 10 παίκτες δυσκολευόταν να απειλήσει. Με ένα σούτ του Πογκμπά στο 80ο λεπτό ανησύχησε τον Νάβας. Με την Γιουνάιτεντ να έχει ανέβει ψηλά, η Παρί με τον Εμπαπέ έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να “σκοτώσει” το παιχνίδι, καθώς ο Γάλλος αστόχησε σε τετ α τετ με τον Ντε Χέα.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι πλήγωσαν τους “κόκκινους διαβόλους” στην κόντρα επίθεση, με τον Νεϊμάρ στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 3-1 προ κενής εστίας.