Τονάλι, διαλύεται η καριέρα σου – Νέα κατηγορία για παράνομο στοιχηματισμό (pic)
Η Μπαρτσελόνα είναι κοντά στο να πάρει… τσάμπα τον «εγκέφαλο» της Άρσεναλ!
Οριστική απόφαση – «Ακύρωσε» την Μπάγερν και θέλει μόνο Ρεάλ!
Άρσεναλ: Ο Αρτέτα έχει βρει ποιοι επιθετικοί τον ενδιαφέρουν από τώρα!
Μπαρτσελόνα, τον έδιωξες σαν άχρηστο – Τώρα γίνεται μάχη για την απόκτηση του!
Μπαρτσελόνα: Γιαμάλ… η εκτόξευση – Τα δύο στοιχεία που δείχνουν την εξέλιξη του!
Ποτσετίνο: «Είναι τέρμα λυπημένος! Δώσαμε τόσα χρήματα και έπαιξε μόλις 30’»
Europa League

Το όνειρο του ΠΑΟΚ τελείωσε στην Κύπρο (vid)

Κατώτερος των περιστάσεων παρουσιάστηκε ο ΠΑΟΚ γνωρίζοντας ήττα μαχαιριά στη Κύπρο από την Ομόνοια (2-1) χάνοντας κάθε ευκαιρία διεκδίκησης της πρόκρισης.

Παιχνίδι δίχως αύριο το αποψινό για τον ΠΑΟΚ στη Κύπρο. Η ομάδα από τη Θεσσαλονίκη αντιμετώπισε την Ομόνοια στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Europa League. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ταξίδεψε στη Μεγαλόνησο με σκοπό μονάχα το τρίποντο. Μια νίκη που θα τον διατηρούσε ζωντανό στο κυνήγι μιας εκ των δύο θέσεων που οδηγούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα πράγματα για τον ΠΑΟΚ ωστόσο δεν ξεκίνησαν όπως θα ήθελε. Μόλις στο 9′ η Ομόνοια πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Οι Κύπριοι πάτησαν περιοχή με τον Κακουλή να πλασάρει σωστά τον εξουδετερωμένο Ζίβκοβιτς. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια του αγώνα προσπάθησε να αντιδράσει ανεβάζοντας τις γραμμές του και την πίεση στον αντίπαλο.

Τζόλης και Ζίβκοβιτς προσπάθησαν να βάλουν τη μπάλα κάτω και από τις πτέρυγες θα δημιουργήσουν τις φάσεις στα καρέ της Ομόνοιας. Τελικά η πίεση από πλευράς φιλοξενούμενων απέδωσε στο 39′. Ο ΠΑΟΚ κυκλοφόρησε με ταχύτητα τη μπάλα από τον άξονα. Εκείνη την κατάλληλη στιγμή κατέληξε στα πόδια του Τζόλη, με τον Έλληνα επιθετικό να την στέλνει με όμορφο πλασέ στα δίχτυα. Το 1-1 επανέφερε την ηρεμία στις τάξεις της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη. Με αυτό το σκορ μάλιστα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Το γκολ του ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος. Η Ομόνοια ξανά στην αρχή του ημιχρόνου λίγο έλειψε να πληγώσει τον ΠΑΟΚ. Οι Κύπριοι απώλεσαν διπλή καλή στιγμή να σκοράρουν. Στη πρώτη ο Ζίβκοβιτς έπιασε το τετ α τετ του Σένε και στη συνέχεια είδε το σουτ των γηπεδούχων να τραντάζει το δοκάρι. Από εκεί και πέρα και αφού γλίτωσε τα χειρότερα ο ΠΑΟΚ πήρε την πρωτοβουλία των κίνησεων. Μουργκ και Ζίβκοβιτς κυκλοφόρησαν τη μπάλα όμως η καλά οργανωμένη κυπριακή άμυνα δυσκόλεψε τα σχέδια τους.

Τζόλης, Μουργκ και Γιαννούλης έχασαν την ευκαιρία να σκοράρουν σπαταλώντας σημαντικές στιγμές. Η μπάλα τελικά τιμώρησε τον Δικέφαλο του Βορρά καθώς στο 83′ η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι. Ένα λεπτό μετά ο Γκόμεζ ανέλαβε την εκτέλεση, με τον άσσο της Ομόνοιας να κερδίζει τον Ζίβκοβιτς. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με την Ομόνοια να πανηγυρίζει τη νίκη.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Αιντχόφεν επικράτησε της Γρανάδας στην Ισπανία με 1-0.