Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
Europa League

“Χ”-άρισμα της Νάπολι η πρόκριση (vid)

Παρά το ισόπαλο 1-1 κόντρα στην Άλκμααρ στην Ολλανδία, η Νάπολι πήρε την πρόκριση στους "32" του Γιουρόπα Λιγκ και μάλιστα ως πρώτη στον όμιλο.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, η Νάπολι φιλοξενήθηκε από την Άλκμααρ στην Ολλανδία. Οι “παρτενοπέι” κινδύνεψαν με ήττα στο 2ο 45λεπτο αλλά το τελικό 1-1 τους χάρισε την πρώτη θέση και την πρόκρισης στους “32” της διοργάνωσης.

Η ολλανδική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση απειλώντας μόλις στο πρώτο λεπτό τον Οσπίνα. Ωστόσο, η Νάπολι απάντησε με εμφατικό τρόπο. Ειδικότερα, μετά από γύρισμα του Ντι Λορέντσο, ο Μέρτενς είχε εύκολο έργο για το 1-0 μέσα από τη μικρή περιοχή.

Οι Ναπολιτάνοι ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν ξανά με τον Μέρτενς στο 15΄. Η Άλκμααρ αν και είχε παθητικό ρόλο κυρίως έχασε τεράστια ευκαιρία στο 20΄με τον Οσπίνα να αποκρούει εντυπωσιακά το πλασέ του Αμπουκάλ.

Το παιχνίδι, πάντως, είχε καλό ρυθμό, καθώς και οι 2 ομάδες ασκούσαν πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο. Αυτό εμπόδιζε το build up αμφότερων, με αποτέλεσμα να πραγματοποιούνται ελάχιστες φάσεις μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό έληξε με μία κεφαλιά του Μέρτενς μετά από κόρνερ, την οποία εξουδετέρωσε ο Μπιζό.

Ανώτερη η Άλκμααρ – έπεσε πάνω στον Οσπίνα

Η πρώτη καλή στιγμή στο 2ο ημίχρονο άνηκε στους γηπεδούχους. Μετά από ένα γύρισμα, ο Στέλκς δε μπόρεσε από ευνοϊκή θέση να βρει εστία. Αυτή ήταν η προειδοποίηση της Άλκμααρ, η οποία σκόραρε στην επόμενη φάση μετά από κόρνερ, με προβολήτου Μάρτινς Ίντι από τη μικρή περιοχή.

Η επιθετική υπεροχή των Ολλανδών συνεχιζόταν και επιβεβαιώθηκε με πέναλτι που κέρδισε  στο 60ο λεπτό. Ο Οσπίνα, όμως, δήλωσε παρών και εξουδετέρωσε το χτύπημα του Κουπμάινερς από τα 11 βήματα.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 77ο λεπτό για να απειλήσει για πρώτη φορά στο δεύτερο 45λεπτο η ομάδα του Γκατούζο. Συγκεκριμένα, ο Πετάνια με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι “παρτενοπέι” δεν κρατούσαν τη μπάλα στα πόδια κάνοντας πολλές λάθος μεταβιβάσεις με αυτήν.

Ο Πετάνια στο 84ο λεπτό βρέθηκε μία ανάσα από το χρυσό γκολ μετά από κάθετη του Ινσίνιε αλλά το πλασέ του κατέληξε απογοητευτικά άουτ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της νίκης αλλά μάταια. Έτσι, έμεινε αυτό το 1-1 μέχρι τέλους.

H βαθμολογία του ομίλου

Νάπολι: 12

Ρεάλ Σοσιεδάδ: 8

Άλκμααρ: 7

Ριέκα: 1

Στο άλλο παιχνίδι, η Ρεάλ Σοσιεδάδ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 κόντρα στη Ριέκα στο “Ανοέτα”.