Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Την ξύπνησε ο Πογκμπά και έκανε επική ανατροπή η Γιουνάιτεντ!(vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με μία μεγάλη ανατροπή σε μία δύσκολη έδρα κέρδισε 3-1 τη Γουέστ Χαμ και ανέβηκε στην κορυφαία τετράδα της Πρέμιερ Λιγκ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μεταμορφωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, σημείωσε τρία γκολ και γύρισε το ματς με τη Γουέστ Χαμ που ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 1-0. Ο Πολ Πογκμπά χρειάστηκε να θυμηθεί τον παλιό καλό του εαυτό και να σημειώσει ένα ωραίο γκολ έξω από την περιοχή, ώστε να ξυπνήσει τους συμπαίκτες του που γρήγορα έφτασαν στην ανατροπή με σκορ 3-1 με τα γκολ των Γκρίνγκουντ και Ράσφορντ. Για τη Γουέστ Χαμ είχε ανοίξει το σκορ στο 38′ με τον Σούτσεκ. Μετά από αυτή τη νίκη, οι κόκκινοι διάβολοι έφτασαν τους 19 βαθμούς και μπήκαν στην τετράδα. Τα σφυριά έμειναν στους 17 και την 7η θέση.

Η Γουέστ Χαμ ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά και μάλιστα σκόραραν στο 8΄, ένα γκολ το οποίο δεν μέτρησε όμως ποτέ. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να είναι απειλητικοί. Μάλιστα, απείλησαν δύο φορές και έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ. Ο Φορνάλς στο 32′ και στο 35′ ηταν αυτός που έφτασε κοντά στο 1-0 χωρίς όμως να καταφέρει να το πετύχει σε καμία από τις δύο ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν. Αυτό που δεν έκανε ο Φορνάλς, το έκανε τρία λεπτά αργότερα ο Σούτσεκ. Σε ένα σημείο που η Γουέστ Χαμ κυριαρχούσε απόλυτα στο παιχνίδι, ο Σούτσεκ άνοιξε το σκορ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Η Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να αντιδράσει καθόλου στο τέρμα που δέχτηκε και μοιραία πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι εις βάρος της. Την ξύπνησε ο Πογκμπά και έκανε επική ανατροπή η Γιουνάιτεντ!(vid)

Στην επανάληψη άλλαξαν όλα. Συγκεκριμένα από τη στιγμή που ο Πογκμπά σκόραρε με πολύ όμορφο τρόπο και ισοφάρισε για την ομάδα του. Αυτό το γκολ άλλαξε όλη την αναμέτρηση και ήταν ο οδηγός για τη νίκη της Γιουνάιτεντ. Ένας ακόμα ξεχασμένος και ντεφορμέ για καιρό, ο Γκρίνγουντ έκανε το 1-2 και ολοκλήρωσε την ανατροπή. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ράσφορντ λίγο πριν το τέλος από ασίστ του Χουάν Μάτα.