Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Μίλαν

Αυτή η Μίλαν νικάει και χωρίς Ζλάταν!(vid)

Μπορεί να μην είχε Ζλάταν, όμως η Μίλαν συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας στην έδρα της Σαμπντόρια με 2-1

Μπορεί να παρατάχθηκε χωρίς τον Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, όμως η φετινή Μίλαν δεν καταλαβαίνει από απουσίες. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πέρασε και από την έδρα της Σαμπντόρια και συνεχίζει μόνη στην κορυφή της Serie A. Ο Κεσιέ με πέναλτι άνοιξε το δρόμο για το διπλό, με τον Καστιγέχο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, στο 7ο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως ο Ντοναρούμα είπε όχι στον Λορέντζο Τονάλι, στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Πιόλι απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες, όμως ο Ρέμπιτς με κεφαλιά δεν μπόρεσε να βρει εστία.

Ο ίδιος παίκτης απείλησε ξανά στο 39′, όμως ούτε σε αυτή την περίπτωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Αυτό συνέβη λίγα λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου, ο Γιάνκτο ακούμπησε τη μπάλα με το χέρι στην περιοχή της ομάδας του.

Ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Κεσιέ δεν έχασε την ευκαιρία. Ο μέσος της Μίλαν άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, η οποία πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια. Μίλαν

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Μίλαν έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ. Στο 47′, ο Τονάλι υποδέχθηκε τη μπάλα, όμως το σουτ του με εξωτερικό φάλτσο βρήκε το δοκάρι. Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά του αγώνα, με τη Μίλαν να διαχειρίζεται σχετικά εύκολα το προβάδισμα που είχε από το πρώτο μέρος.

H επόμενη καλή στιγμή ανήκε στη Σαμπντόρια και ήρθε στο 69ο λεπτό. Όμως, η κεφαλιά του Τόρσμπι από ευνοϊκή θέση πέρασε άουτ. Οκτώ λεπτά αργότερα η Μίλαν διπλασίασε τα τέρματά της. Οι παίκτες της συνεργάστηκαν άψογα με τον Ρέμπιτς να γυρνά την κατάλληλη στιγμή στον Καστιγέχο, που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

Στο 83ο λεπτό, η Σαμπντόρια μείωσε το σκορ με γκολ του Ογκντάλ μετά από κόρνερ. Το γκολ αυτό έδωσε άγρια ομορφιά στο παιχνίδι, με τη Σαμπντόρια να παλεύει μέχρι το τελευταίο λεπτό για την ισοφάριση. Ωστόσο, η Μίλαν άντεξε στην πίεση και πανηγύρισε άλλη μια σπουδαία νίκη.

Έτσι, οι ροσονέρι έφτασαν τους 26 βαθμούς μετά από 10 αγωνιστικές. Απέχουν 5 από τη συμπολίτισσα Ίντερ και 6 από τη…μόνιμη πρωταθλήτρια Γιουβέντους και δείχνουν ότι φέτος είναι φτιαγμένοι για μεγάλα πράγματα.