Primera División

Κόλλησε στο μηδέν – Έχασε τη κορυφή η Σοσιεδάδ!

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έμεινε χωρίς εμπνεύσεις και μοιραία απόλεσε δύο βαθμούς (0-0 με Αλαβές) στη κούρσα της στο πρωτάθλημα βλέποντας πλέον τη πλάτη της Ατλέτικο.

Την έδρα της πάντα επικίνδυνης Αλαβές επισκέφθηκε το βράδυ της Κυριακής η εξαιρετική φέτος Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι Βάσκοι έφθασαν στη 12η αγωνιστική της Λα Λίγκα όντας στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Χθες η Ατλέτικο Μαδρίτης με τη νίκη της απέναντι στη Ρεάλ Βαγιαδολίδ ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του πρωταθλήματος.

Η αποψινή αναμέτρηση είχε γνωστές δυσκολίες για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Απέναντί της ένα μαχητικό σύνολο, το οποίο σε κάθε παιχνίδι τα δίνει όλα για τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν πρώτα να καταστρέψουν το παιχνίδι του αντιπάλου τους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ορισμένες καλές στιγμές μπροστά στην εστία του Πατσέκο. Μία με τον Ισάκ και μία με τον Πόρτου οι Βάσκοι έφθασαν κοντά στο γκολ, οι προσπάθειές τους όμως δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Στον αντίποδα, η Αλαβές εκμεταλλεύτηκε την εκρηκτικότητά της και με τους Χοσέλου και Πέρεζ δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα των Βάσκων. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τελικά τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη. Σοσιεδάδ

Αν και με παίκτη παραπάνω δεν τα κατάφερε να κερδίσει η Σοσιεδάδ

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε χαμηλός. Η απουσία του Νταβίντ Σίλβα – σε ακόμη ένα παιχνίδι – έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη δημιουργία φάσεων από πλευράς φιλοξενούμενων. Στο 61′ η Ρεάλ Σοσιεδάδ κέρδισε το πλεονέκτημα να συνεχίσει στον αγώνα με παίκτη παραπάνω. Ο Μπατάλια αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα από πλευράς Αλαβές για φραστική επίθεση στον διαιτητή.

Έτσι το τελευταίο μισάωρο βρήκε τους Βάσκους να έχουν τη μπάλα στα πόδια τους και να αναζητούν τον χώρο στη περιοχή των αντιπάλων τους. Στο 80′ και μετά από φρεσκάρισμα στην επίθεση η Σοσιεδάδ πάτησε περιοχή και έχασε μια καλή φάση να προηγηθεί. Ο Γουίλιαν έκανε το σουτ με τον Πατσέκο να αποκρούσει εντυπωσιακά στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη στιγμή της στο δεύτερο ημίχρονο.

Το τελικό 0-0 αφήνει τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στη 2η θέση της βαθμολογίας, έναν βαθμό πίσω από τη πρωτοπόρο πλέον Ατλέτικο Μαδρίτης.