Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Europa League

Αντίο Ευρώπη με νέα ήττα για την ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από την ανώτερη Λέστερ με 2-0 και είπε αντίο για φέτος στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ολοκληρώνοντας τον όμιλο με μόλις 3 βαθμούς

Το ταξίδι της ΑΕΚ στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ έφτασε στο τέλος του με μια ακόμα ήττα. Η Ένωση ηττήθηκε με 2-0 από τη Λέστερ στην Αγγλία και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με μόλις 3 βαθμούς στον όμιλο. Από την άλλη πλευρά, οι Αλεπούδες πήραν την πρώτη θέση στον όμιλο και συνεχίζουν στη νοκ άουτ φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο το παιχνίδι. Μόλις στο 15ο λεπτό του αγώνα, η Λέστερ είχε προλάβει να βάλει 2 γκολ. Η αρχή έγινε στο 12ο λεπτό, όταν από σέντρα του Τίλεμανς, ο Σβάρνας έκανε το λάθος και ο Ουντέρ άνοιξε το σκορ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο  Μπαρνς από τα αριστερά έπιασε το σουτ και η μπάλα κόντραρε πάνω στον Νεντελτσιάρου. Έτσι άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 2-0. Στο 43′ η Λέστερ έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα, όμως η κεφαλιά του Ντιντί δεν βρήκε στόχο.

Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ομάδα του Ρότζερς να παίρνει αυτό που θέλει και την ΑΕΚ να μη μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα. ΑΕΚ

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά. Στο 62ο λεπτό ο Τσιντώτας έκανε λάθος απομάκρυνση, όμως στη συνέχεια μπλόκαρε το σουτ του Ουντέρ. Στο 69′ η Λέστερ απείλησε ξανά, με το σουτ πάντως του Μπαρνς να περνά λίγο άουτ.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα. Έτσι, η ομάδα του Καρέρα ξεμπέρδεψε με το…βάσανο του Γιουρόπα Λιγκ και επικεντρώνεται στους εγχώριους στόχους της. Από την άλλη, η Λέστερ συνεχίζει και εφόσον ενδιαφερθεί πραγματικά για τη διοργάνωση, σίγουρα θα μπορέσει να κάνει μεγάλα πράγματα στο Γιουρόπα Λιγκ.